Článek
Podle agentury Reuters šlo již o čtvrtý let do vesmíru pro konkrétní nyní použitý první stupeň dané nosné rakety Falcon 9, čímž byl stanoven její rekord v rámci znovupoužitelných raketových stupňů.
Falcon 9 delivers 60 Starlink satellites to orbit pic.twitter.com/Vgw10m0Tkz
— SpaceX (@SpaceX) 11. listopadu 2019
Firma SpaceX při pondělním letu dosáhla i dalších úspěchů. Poprvé využila aerodynamický kryt nákladního prostoru, který už má za sebou jeden transport do kosmu. Kromě toho se společnosti už po pětačtyřicáté podařilo zdárně přistát s nějakým prvním stupněm rakety Falcon 9.
SpaceX se snaží opětovným používáním některých částí raket snížit celkové náklady letů do vesmíru.
Na své orbity se pak družice umístily samostatně
Falcon 9 nejprve vynesl družice na předběžnou oběžnou dráhu ve výšce 280 kilometrů nad zemským povrchem. Aparáty se pak oddělily a s využitím vlastního pohonu zamířily na své určené operační orbity, které se nacházejí 550 kilometrů nad zemským povrchem. Vlastním motorem satelity dokážou upravovat oběžnou dráhu a udržovat polohu.
Zabudované sledovací navigační systémy umožňují společnosti SpaceX přesné zaměření družic. Firma rovněž tvrdí, že aparáty tvořící Starlink dokážou sledovat trosky na oběžné dráze a díky tomu se autonomně vyhýbat kolizím.
Musk do toho šlápl, Zemi budou obíhat tisíce družic pro připojení k internetu
Prvních šest desítek satelitů Starlink se dostalo na oběžnou dráhu letos v květnu. Síť má tvořit až 12 000 satelitů, později možná i více.
SpaceX doufá, že se satelitní síť Starlink stane klíčovým zdrojem financování větších vesmírných projektů, jako je plán kolonizovat Mars.
„Věříme, že toto je základní kámen na cestě k založení soběstačného města na Marsu a základny na Měsíci,“ poznamenal zakladatel a šéf firmy Elon Musk v květnu krátce před zahájením realizace projektu se satelity.
Nebylo to však úplně bez komplikací, jak společnost v létě přiznala – tři z šedesáti kusů družic Starlink nefungovaly.