Hlavní obsah

Oblast dopadu meteoritu u Desné odtajněna, štěstí mohou zkusit nadšenci

Právo, Michael Polák

Úlomky ze zářícího meteoritu, takzvaného bolidu, který minulou neděli rozzářil oblohu nad Českem a dopadl v Jizerských horách, astronomové nenašli. Právu to potvrdil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Foto: Astronomický ústav AV ČR

Schematické znázornění nejpravděpodobnější oblasti pro různé hmotnosti meteoritů. Uvedené hmotnosti jsou pouze orientační, i v oblasti větších kusů se mohou nalézt menší meteority.

Článek

V lokalitě u Desné v Jizerských horách pátralo celý minulý týden deset zaměstnanců oddělení meziplanetární hmoty astronomického ústavu.

„Při hledání postupovali od lokalit, kde je nejpravděpodobnější nález největších kusů, protože ty se hledají nejlépe, až po lokality, které jsou přehledné. Takže hledali například na sjezdovce, ale meteority se nepodařilo najít,“ uvedl Suchan.

O štěstí při hledání se tak mohou pokusit zájemci z veřejnosti

Pád meteoritu zaznamenali astronomové speciálními přístroji na několika stanicích, které jsou součástí takzvané evropské bolidové sítě, jejíž centrum je ve hvězdárně v Ondřejově.

Díky tomu se jim podařilo získat dostatek dat na to, aby dokázali velmi přesně spočítat dopadovou oblast.

Kde to je, až do dneška tajili. Protože sami nic nenašli, zveřejnili v pondělí podrobné informace o místech, kam mohly úlomky meteoritu dopadnout. O štěstí při hledání se tak mohou pokusit zájemci z řad veřejnosti.

Meteorit padal nad Jizerkami kolmo a za tlumených výbuchů

Věda a školy

Místem dopadu je velmi náročný terén kolem říčky Černá Desná. „Jeden nebo několik větších meteoritů (do velikosti 10 cm) se může nacházet na okraji Desné mezi Černým kopcem a Sedmidomky, malé meteority (do několika cm) mohou být roztroušeny na větší ploše od vodopádů v údolí Černé Desné po obec Černá Říčka,“ popsal Pavel Suchan.

Jak poznat a zdokumentovat meteorit?

Podle astronomů vypadají úlomky z meteoritu jako kameny s černohnědou matnou kůrou, které jsou uvnitř šedé. „Jsou nápadně těžší než pozemské horniny stejné velikosti,“ upozornil Pavel Suchan.

Pokud by někdo úlomek, o kterém se domnívá, že může být hledaným meteoritem, nalezl, měl by o tom informovat Astronomický ústav AV ČR. „Jsme schopni zajistit odborné posouzení nálezu a zároveň ujišťujeme, že vzorky zaslané k posouzení vrátíme nálezci, pokud tak bude chtít,“ uvedl Suchan.

Astronomové pátrají po úlomcích z bolidu. Přesné místo dopadu tají

Věda a školy

Připomněl také, že lidé by měli svůj nález ještě přímo na místě dobře zdokumentovat. Nejlépe pořídit několik snímků nalezeného vzorku v původní pozici, a to z různých pohledů, třeba i jen mobilním telefonem. Měli by také zaměřit místo nálezu, třeba pomocí GPS, nebo ho zakreslit do podrobnější mapy, a zaznamenat všechny důležité okolnosti nálezu, jako například datum a čas.

Najít se může až po delší době

Zveřejnění lokality dopadu meteoritu pro případné hledače mezi veřejností je podle astronomů běžný postup v případech, kdy oni sami nejsou úspěšní. „Pokud jsme to nenašli, tak to tam někde leží. A někomu se to může podařit najít,“ vysvětluje Pavel Suchan.

Jeden takový případ už se v Česku odehrál. Týkal se zářícího meteoritu, který astronomové pojmenovali Hradec Králové, právě podle lokality dopadu.

Viděli jste ho? Oblohu nad Českem ozářil mimořádně jasný bolid

Věda a školy

K pádu bolidu tu došlo i v březnu roku 2016 a po neúspěšném pátrání astronomové zveřejnili předpokládanou pádovou oblast. V polovině letních prázdnin téhož roku tu pak jeden muž na čerstvě podmítnutém (mělká orba) poli, kde předtím byla řepka, nalezl kámen s černou kůrou, odpovídající zveřejněnému popisu podoby úlomků meteoritu. Nález později odevzdal astronomům, a ti mohli potvrdit, že se skutečně jednalo o úlomek z bolidu Hradec Králové.

Pokud by měl někdo podobné štěstí i u aktuálního případu v Jizerských horách, měl by se obrátit na Astronomický ústav AV ČR, nejlépe na e-mailovou adresu mph@asu.cas.cz.

Jak astronomové prohledali pádovou oblast podle vyznačených hmotností:
1-2 gPřednostně má smysl hledat na přehledných plochách, jako louky s nízkou trávou, cesty a parkoviště. Louky a sjezdovka mají místy vysokou trávu. Systematicky hledáno na sjezdovce.
5-10gVzrostlý les s proměnným podrostem na vrchu kopce, zde bylo hledáno náhodnými průchody.
10-30gPrudký svah, les po těžbě, náletové dřeviny, skály, dole potok Černá Desná s vodopády - velmi obtížně průstupný terén. Zde bylo hledáno náhodnými průchody.
750gSeverní okraj zástavby obce Desná, soukromé zahrady, louky, lesy, potok. Zde bylo hledáno systematicky i opakovanými náhodnými průchody.

Výběr článků

Načítám