Článek
„Během tří týdnů byly nádory zlikvidovány daleko razantněji, než jsme vůbec očekávali. Fungovalo to mnohem lépe, než jsme si mysleli,“ řekl Carl June, šéf výzkumu.
June a jeho tým z Abramson Cancer Centre při University of Pennsylvania použili T-buňky, tedy druh bílých krvinek. Ty se po genetické úpravě změnily v „sériové vrahy“, ničící nádory. Změnili je tak, že reagovaly na bílkovinu vytvářenou narušenými krvinkami: pokud se v těle objevila, upravené T-buňky se začaly množit a poškozené tkáně napadat.
Velkým triumfem byl případ čtyřiašedesátiletého muže, jehož krev i kostní dřeň už byly nádory totálně zasažené. Po 28 dnech léčby mu lékaři nezjistili žádné známky nemoci. Množství vedlejších následků bylo přitom podstatně menší než v případě jiných léčebných postupů.
Chronická lymfatická leukémie je nejčastěji se vyskytujícím druhem této nemoci. Fakticky je to rakovina bílých krvinek, které se nekontrolovaně množí a hromadí v krvi i v kostní dřeni. June a jeho tým nyní doufají, že jejich léčba může pomoci i v případě dalších druhů rakoviny.