Článek
„Jablka obsahují jak ve slupce, tak v dužině sloučeniny podporující tvorbu neuronů,“ píší autoři studie, kteří většinou působí v Německém centru pro neurodegenerativní choroby v Drážďanech. Připomínají, že už výzkum z roku 2010 ukázal, že konzumace jablečného džusu oslabila u pacientů příznaky Alzheimerovy choroby.
Životně důležité pro poznávací funkce
Studie se zabývá otázkou, co v ovoci tak prospívá mozku. Její autoři vyzvedli zejména působení flavonoidu zvaného kvercetin a také kyseliny 3,5dihydroxybenzoové (DHBA), která mezi flavonoidy nepatří. Tyto antioxidanty potlačují záněty a posilují imunitní systém.
Zpěvák Tony Bennett má Alzheimerovu chorobu
Závěry prověřili vědci i pomocí pokusů na myších. Při nich zjistili, že šedé hmoty u myší přibývá poté, co dostaly injekcemi kvercetin nebo DHBA. Účinky byly prý podobné jako po cvičení, které může také posílit mozkové funkce: více neuronů vznikalo a méně jich odumíralo.
Za „životně důležité pro udržení poznávacích funkcí“ označil flavonoidy Gerd Kempermann, jeden z autorů studie. „Mohou mít pozitivní účinky na různé části těla včetně mozku,“ zdůraznil podle webu studyfinds.org.
Odborníci z Univerzity Karlovy popsali proces, který může vést k Alzheimerově chorobě
Kvercetin se nachází zejména ve slupkách jablek a dodává ovoci barvu. DHBA je přírodní konzervační látka, která pro změnu dodává ovoci vůni. Obě chemické sloučeniny však mají podobný účinek: chrání buňky před škodlivými volnými radikály.
Co zvyšuje riziko |
---|
Nejznámějším rizikovým faktorem je věk. |
Po pětašedesátce se riziko vzniku Alzheimerovy choroby každých pět let zdvojnásobuje. |
Výskyt genetické varianty APOE4 zvyšuje riziko vzniku nemoci troj- až pětinásobně. |
Svou roli hraje i pohlaví: dvě třetiny pacientů s touto chorobou tvoří ženy. |