Článek
Čtveřice tvořená Američany Thomasem Marshburnem, Kaylou Barronovou a Rajou Charim z NASA a Němcem Matthiasem Maurerem zastupujícím Evropskou kosmickou agenturu (ESA) působila na ISS od loňského listopadu.
Astronauti tam prováděli řadu experimentů: od pěstování chilli papriček v nulové gravitaci až po testování robotů.
Od ISS odletěla kabina se čtyřmi astronauty, kteří byli na stanici od listopadu
Pro čtyřčlennou posádku Crew-3 tak definitivně skočila jejich mise trvající 176 dní, dvě hodiny a 40 minut, přičemž přímo na kosmické stanici strávili 174 dní, pět hodin a 48 minut. Šlo o třetí dlouhodobou misi na ISS obsluhovanou společností SpaceX miliardáře Elona Muska.
(2/2) Raja Chari, Thomas Marshburn, Matthias Maurer a Kayla Barron strávili na Mezinárodní kosmické stanici ISS 174 dní, 5 hodin a 48 minut a na oběžné dráze 176 dní, 1 hodinu a 42 minut. pic.twitter.com/62Lgcn9HNY
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) May 6, 2022
Kapsle Crew Dragon odletěla od orbitálního komplexu ve čtvrtek v 7:20 SELČ. Marshburn poslední den mise předal velení stanice Rusovi Olegu Artěmjevovi.
Prapor vítězství a střídání posádek
Ruští kosmonauti minulý týden na ISS umístili repliku tzv. praporu vítězství. Artěmjev a jeho kolega Denis Matvějev jej během své „vesmírné procházky“ rozvinuli na vnější straně ruského víceúčelového laboratorního modulu Nauka. Podobnou vlajku se srpem a kladivem vztyčili 30. dubna 1945 před finálním dobytím Berlína vojáci Rudé armády nad budovou Reichstagu (říšského sněmu).
Ruští kosmonauti šli na vesmírnou procházku aktivovat robotickou ruku
Podle popularizátora kosmonautiky Milana Halouska z České kosmické kanceláře a České astronomické společnosti to zkrátka kosmonauti dostali nařízeno, a tak to udělali.
„Nic většího ani nic menšího bych za tím nehledal,“ vyjádřil se k dotazu Novinek s tím, že vztahy na stanici jsou podle všech informací korektní.
Artěmjev s Matvějevem jinak strávili v otevřeném kosmickém prostoru sedm hodin a 42 minut. Měli splnit několik úkolů včetně přípravy evropského robotického manipulátoru ERA (European Robotic Arm) připojeného k modulu Nauka.
Dvojice kosmonautů zahájila danou pracovní směnu vně ISS ve čtvrtek 28. dubna. Další pracovní výstup se má uskutečnit 19. května.
Astronauti na palubě ISS přivítali nové kolegy
Na ISS bylo onen dubnový den rušno. Před venkovními aktivitami ruských kosmonautů totiž na stanici dorazili v lodi Crew Dragon Freedom její čtyři noví obyvatelé: američtí astronauti Jessica Watkinsová, Robert Hines a Kjell Lindgren z NASA a jejich italská kolegyně Samantha Cristoforettiová z ESA (posádka Crew-4).
Samantha si i přesto, že na ISS dorazila po svých narozeninách, vychutnala dort a oslavu. Popravdě, ono to bylo již dávno na palubě, protože se čekalo, že přiletí dříve. Ale dorty se v Progressu do atmosféry prostě neposílají. Vše v souladu se normou SSP50481 Trash/Waste 😎 https://t.co/y6k3TAkCEz
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) May 5, 2022
Kromě zmíněné nové čtveřice a Artěmjeva s Matvějevem je aktuálně na oběžné dráze ještě jejich ruský kolega Sergej Korsakov.