Článek
O kurzu „Nauč mě to” informoval mediální koordinátor programu Varianty společnosti Člověk v tísni Václav Zeman.
Na vzniku kurzu se podle něj podílely také lektorky Českého centra Kyjev a společnost EducaSoft. Přispěla na něj sbírka SOS Ukrajina.
Dětem z řad ukrajinských uprchlíků v českých třídách budou moci podle zvláštního zákona v příštím školním roce pomáhat asistenti pedagoga se znalostí ukrajinštiny. Česky by měli umět natolik, aby se ve škole dokázali domluvit. Rozhodnutí o jejich přijetí bude na ředitelích škol.
Kurz společnosti Člověk v tísni má ukrajinským asistentům s učením češtiny pomoci.
„Kurzem chceme budoucím asistentům pedagoga předat klíčovou slovní zásobu pro práci ve škole, zlepšit jejich jazykové kompetence nezbytné pro práci asistenta a zároveň je připravit na situace, se kterými se budou v české škole setkávat,” řekla metodička vzdělávání ukrajinských dětí a pedagogů ze společnosti Člověk v tísni Veronika Kartáková.
Prvních pět lekcí doplní v září dalších šest. Stávající lekce obsahují modelové dialogy, interaktivní cvičení se slovní zásobou i situacemi, kdy student volí různá řešení.
Připravované lekce se budou věnovat komunikaci uvnitř pedagogického sboru nebo s rodiči, harmonogramu školního roku, výletům a exkurzím.
Kolik ukrajinských dětí nastoupí do škol?
Ministerstvo školství ve čtvrtek uvedlo, že do škol v Česku nastoupí v září méně než původně odhadovaných 130 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny.
Přesný přehled o tom, kolik ukrajinských dětí ve školách bude, zatím nemá. Školy podle úřadu upřesní data v týdnu před zahájením školního roku.
Podle údajů ministerstva ke konci června přišlo do škol v Česku od začátku ruské invaze zhruba 39 tisíc dětí z Ukrajiny. Kolem 550 Ukrajinců vykonávalo ve školách pedagogickou činnost a asi 880 pracovalo na pozicích nepedagogů.