Článek
„Planina Utopia Planitia (oblast přistání aparátu na Marsu - pozn. red.) je opravdu planina - v místě přistání je bez velkých kamenů či kráterů,“ poznamenal k tomu odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře.
Výsledné záběry zprostředkovala agentura AP.
A ještě jednou a hezčeji :) pic.twitter.com/IKWSpZbWLW
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) May 19, 2021
Čínský vesmírný modul úspěšně přistál na planetě v sobotu 15. května. Modul obsahoval právě robotické vozítko, které by mělo zkoumat povrch planety.
Na Marsu přistál čínský modul s vozítkem
Čína se stala teprve druhou zemí po Spojených státech, která dokázala na Mars dopravit robotické vozítko a začít jej provozovat. Na Marsu přistál měkce kromě devíti amerických sond ještě sovětský Mars 3.
FIRST PHOTOS FROM THE CHINESE MARS ROVER ZHURONG IS OUT! pic.twitter.com/6K8RQQqjPy
— Cosmic Penguin (@Cosmic_Penguin) May 19, 2021
Bude pátrat i po známkách života
Ču-žung váží zhruba 240 kilogramů. Má šest kol a čtyři sluneční kolektory. Po povrchu Marsu se může pohybovat rychlostí 200 metrů za hodinu, napsala agentura DPA. Vozítko mělo nejprve kvůli testům několik dní zůstat v přistávacím modulu.
Pokud vše půjde podle plánu, bude Ču-žung, pojmenovaný podle čínského boha ohně, zkoumat okolí nejméně tři měsíce. Průzkum se zaměří na povrch planety, její atmosféru a také na hledání známek života. S pomocí radaru bude pod povrchem pátrat po vodě a ledu.
Záhada vody na Marsu zřejmě vyřešena. Pořád tam je
Číně se již dříve podařilo opakovaně přistát na Měsíci, přistání na Marsu je ale technicky složitější už proto, že řídící signály letí k Marsu déle. Pro vstup do atmosféry Marsu jsou navíc nezbytné ochranné tepelné štíty, pro přistání brzdící rakety a také, na rozdíl od Měsíce, i padák, který zabrání příliš prudkému dopadu na povrch. Padák i rakety se musí použít v přesně určeném okamžiku, aby modul měkce dosedl na předem vybraném místě.
Vrtulníčku na Marsu se podařil další let, NASA zveřejnila zvukový záznam
Letos v únoru na naší sousední planetě úspěšně přistál robotický průzkumník Perseverance (Vytrvalost) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).