Článek
Reprezentanti ČR vybojovali stříbrné medaile, umístili se tak na předních příčkách soutěže.
Český tým ve složení Václav Verner, Andrea Slívová a Matouš Kejval se v konkurenci 40 týmů z EU umístil celkově na 8. místě. Druhý tým, David Mendl, Jakub Kocháň a Šimon Vlach, obsadil 13. příčku.
Celkovým vítězem se stal tým z Německa.
V Zeměpisné olympiádě zvítězila gymnazistka z Plzně
„České týmy předvedly výborné výkony a potvrdily naši dlouhodobou přítomnost na špičce v této soutěži,“ okomentoval to Jan Kříž, výkonný ředitel organizačního výboru EOES a děkan Přírodovědecké fakulty UHK, kde se soutěž konala.
Inspirace hostitelskou zemí
Při několikahodinovém řešení náročných úloh z chemie, biologie a fyziky museli studenti prokázat schopnost spolupráce i znalosti přesahující rámec učiva na gymnáziích a dovednosti pro práci v laboratořích.
Rodný dům Gregora Johanna Mendela chystá novou expozici
Úlohy jsou vždy inspirované hostitelskou zemí. V případě Česka se zaměřily na práci s kyselinou hyaluronovou, jejíž významným producentem ČR je, dále na genetiku, čímž se připomnělo 200 let od narození G. J. Mendela, a také na antivirotika prof. Antonína Holého.
Olympiádu podpořila jeho žena Ludmila Holá.
Na ČVUT se poprvé uskutečnila Technologická olympiáda
Soutěžící jsou do týmů vybíráni z úspěšných řešitelů předmětových olympiád, přičemž jejich kroky podle Kříže často vedou v budoucnu na nejprestižnější univerzity.
„Olympiády jako tato mají v soutěžících podporovat zájem o vědu a já věřím, že v příštích letech o těchto studentech a studentkách ještě mnoho uslyšíme,“ uzavřel.