Článek
Bakterie je papír schopen zničit během jedné minuty, u koronaviru je to poněkud pomalejší.
„Máme testy potvrzeno, že po 30 minutách je vir eliminován ze 100 %. Zároveň chrání papír i před širokým spektrem bakterií, jako je MRSA nebo zlatý stafylokok,“ uvedl Michael Broda, ředitel společnosti SPM–Security Paper Mill, která se na vývoji podílela.
Jiří Sobek z Ústavu chemických procesů AV ČR upozornil, že na jiných površích, například na kartonu, vydrží koronavirus aktivní až 24 hodin.
Nový papír by mohl najít využití při tisku bankovek, dokumentů, ale také při dlouhodobé archivaci listin, případně ve zdravotnictví.
„V plnivu papíru jsou zafixovány nanostrukturní komplexy zinku a stříbra. Ty virus, bakterie a kvasinky zneškodní a zachytí, a to po celou dobu životnosti papíru,” popsal technologii papíru Sobek.
Současně se podle něj látky z papíru neuvolňují při styku s pokožkou.
Aktivní papír ničí koronavirus
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) December 4, 2020
Čeští experti vyvinuli papír, který likviduje viry, bakterie a kvasinky. Výrazný účinek vykazuje i proti viru SARS-CoV-2. Vyvinuli jej vědci z @UCHPAVCR a odborníci ze společnosti SPM–Security Paper Mill.
Více v #TZ ⤵https://t.co/20kjTwrRPm pic.twitter.com/sKqULClrgO
Sobek řekl, že tyto komplexy by bylo možné zafixovat i do jiných materiálů, například do látek a pak by bylo možné vyrábět roušky, které by mikroorganismy ničily. „Ale to není náš prvotní cíl,” řekl Sobek.
Papíru je možné vyrábět velké množství, stovky kilogramů až jednotky tun.
Dosud se podobné metody používaly pouze povrchově, na papír se nastříkala vrstva. Ta ale měnila vlastnosti papíru, například tisk na něj nebyl tak kvalitní a vrstva brzy ztrácela svou schopnost.