Článek
Dva lodní kontejnery vyslali vědci na cestu z Buštěhradu do Spojených arabských emirátů v červnu.
Na přelomu července a srpna zařízení zvané S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resources) v poušti instalovali, nyní je Matuška zpět v ČR. Data vědci sbírají na dálku, energii pro systém zajišťuje solární zdroj.
Prototyp má umět vyrobit 100 litrů destilované vody denně. Obohacením minerály z ní vznikne pitná. Systém by mohl pomáhat v odlehlých oblastech bez infrastruktury.
„Teď nás čeká měsíc optimalizace řízení, pak se pravděpodobně do Spojených arabských emirátů zase vrátíme kvůli kontrole a případným úpravám,“ uvedl Matuška.
Podle odborníka zatím nelze odpovědět, jak systém pouštní podmínky ovlivní. Kolik vody v průměru denně vyrobí, bude jasné až po několika měsících.
„Nyní vše vypadá v pořádku, ale zařízení je čerstvě spuštěné, jsme na počátku,“ dodal.
Vědci chtějí podle Matušky získat jak data z léta, kdy jsou podmínky v lokalitě extrémní, tak z podzimu a zimy.
Návrh pro český pavilon na EXPO 2020 v Dubaji
Zkušenosti z provozu v Emirátech vědci využijí pro návrh systému pro český pavilon na EXPO 2020 v Dubaji (tedy v SAE), který by měl být vyroben do konce letošního roku a instalován v příštím roce.
Testovaný prototyp se vejde do dvou lodních kontejnerů a má být schopen vyrobit 100 litrů destilované vody denně. Obohacením minerály z ní vznikne pitná voda, S.A.W.E.R. by tak mohl pomáhat v odlehlých oblastech bez infrastruktury.