Hlavní obsah

Česká probiotika mohou nahradit fekální terapii

Novinky,

Zachraňuje životy při infekcích střev, ale je komplikovaná a riziková. Fekální terapii, tedy přenos cizí stolice do střev pacienta, nicméně může nahradit dostupnější léčba. Nová individuální probiotika od českých odborníků se efektem fekální terapii prý blíží, ale není třeba dárce a nehrozí přenos infekcí. Technologie vzniklá ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Výzkumným ústavem veterinárního lékařství v Brně je patentově chráněná v Evropě i USA.

Foto: Profimedia.cz

Probiotické bakterie. Ilustrační snímek

Článek

Fekální mikrobiomová terapie pomáhá hlavně při bakteriálních infekcích střev, proti nimž nezabírají antibiotika a které mohou skončit i smrtí. Ačkoli je účinnost terapie vysoká, má slabiny: je nákladná (kúra stojí desítky tisíc), je obtížné najít dostatek vhodných dárců stolice a celý proces je poměrně komplikovaný, většinou se aplikuje sondou přes nos do střeva či konečníkem.

Hlavním problémem je však riziko přenosu závažných onemocnění. Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv varuje, že s fekální terapií se pojí riziko přenosu superrezistentních bakterií z dárců na příjemce, které mohou způsobit život ohrožující infekce. Kromě toho se vědci obávají i zvýšení rizika rakoviny.

Přímo pro konkrétní střevo

Výzkumný tým společnosti Medi Pharma Vision pod vedením Petra Ryšávky proto vyvinul ve spolupráci s brněnskými institucemi, tedy Masarykovou univerzitou a Výzkumným ústavem veterinárního lékařství, speciální probiotickou kúru, která rizikovou terapii může nahradit.

Individuální probiotika, namíchaná přímo pro konkrétní střevo, se svým složením fekální terapii blíží, ale mají obsahovat jen bezpečné, testované kmeny.

Češi uvařili první probiotické pivo na světě, má posílit imunitu

Věda a školy

„Léčba skutečnou stolicí může vést ke vzniku onemocnění, která mohou propuknout až řadu let po její transplantaci. Uměle připravená stolice, založená jen na extrémním mixu desítek ověřených probiotických kmenů, tato rizika eliminuje,“ vysvětlil Ryšávka.

Rychle vyrobené přátelské bakterie

Složení bakteriálních kmenů určuje vstupní analýza mikrobiomu (mikroflóry) konkrétního jedince. Jde tak o průlomové řešení brněnských vědců, které přináší naději zejména pro pacienty, kteří trpí nespecifickými střevními záněty, zažívacími problémy nebo poruchou imunity.

„Individualizovaný přístup v probiotické suplementaci představuje inovativní řešení, jak doplnit u některých pacientů přátelské bakterie,“ shrnula Anna Jungwirthová, primářka gastroenterologického oddělení Sanatoria sv. Anny v Praze.

Algoritmus umožní provádět analýzu velmi rychle a kapsli s bezpečným mikrobiomovým mixem vyrobit do tří týdnů od obdržení vzorku.

Paracetamol v těhotenství může způsobit hyperaktivitu dětí, tvrdí vědci

Věda a školy

V ČR je léčba fekální terapií povolena zatím pouze pro určitý typ střevních infekcí, avšak řada studií ukazuje na její využití při léčbě civilizačních onemocnění: cukrovky, vysokého cholesterolu, alergie, atopické dermatitidy či deprese. Se všemi těmito neduhy bude podle expertů brzy možné bojovat bez rizika.

„V dnešní době je zřejmé, že mikrobiom je jeden z klíčových faktorů, podílejících se na vzniku těchto onemocnění. Z tohoto důvodu se naše pracoviště zaměřuje na výzkum vztahu mikrobiomu k našemu zdraví,“ dodala Petra Vídeňská, vedoucí mikrobiomové laboratoře centra Recetox při Masarykově univerzitě.

Související články

Výběr článků

Načítám