Článek
Čínská rentgenová observatoř eXTP (enhanced X-ray Timing and Polarimetry) plánuje evropský příspěvek k důležitým přístrojům. Tím hlavním instrumentem na palubě bude LAD (Large Area Detector) složený z velkého souboru detektorů, do kterých budou rentgenové fotony usměrněny pomocí tzv. mikrokolimátorů (kolimátor neboli zaměřovač – pozn. red.).
Prvních pozorování s touto misí bychom se podle stávajícího plánu měli dočkat v roce 2027.
Na vývoji přístroje se budou podílet i čeští vědci a inženýři, konkrétně mají navrhnout a vyrobit mechanické upevnění detektorů a kolimátorů pro přístroj LAD s takovou přesností, aby šlo dosáhnout mimořádné velikosti efektivní sběrné plochy, což z aparátu udělá světově unikátní přístroj k měření rentgenového záření přicházejícího z těsné blízkosti černých děr a neutronových hvězd.
Neutronová hvězda je těleso tvořené hlavně neutrony udržovanými pohromadě gravitační silou. Je závěrečným stádiem vývoje hvězdy, vzniká jako pozůstatek po výbuchu určitých typů supernovy. |
Mise eXTP by tak mohla poprvé objasnit strukturu nitra neutronových hvězd, kde se nachází hmota o hustotách větších, než jaká je v jádrech atomů.
„Dalším cílem mise je pochopit vlastnosti těch nejzakřivenějších prostoročasů v důsledku silných gravitačních polí okolo černých děr. Družice bude ke svému výzkumu využívat nejen spektroskopická měření s vysokým časovým rozlišením, ale i polarimetrii. Takovou kombinací různých technik ve vzájemném souběhu zatím žádný jiný satelit nedisponuje. I díky tomu bude tato observatoř zkoumat i to, jak se chová světlo v silných magnetických polích,“ popsal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Sonda Solar Orbiter poletí zkoumat Slunce 6. února. Podílí se na ní i ČR
Český tým vedou Vladimír Karas a Jiří Svoboda ze zmíněného ústavu, vědeckou účast na projektu přislíbila i Slezská univerzita v Opavě.
Cílem týmu je příprava nástrojů pro zpracování dat pomocí přístrojů eXTP stejně jako upřesňování požadavků v závislosti na technologickém vývoji mise. Výrobu části hardwaru bude mít na starosti firma Frentech Aerospace, návrh designu a potřebné výpočty zajistí L. K. Engineering a Elya Solutions.
Vstoupí do projektu ESA?
Evropské konsorcium vedou Italové a na přípravě detektoru LAD se kromě nich a Čechů budou ještě podílet Němci, Francouzi, Švýcaři a Poláci. Nyní probíhají intenzívní jednání o vstupu Evropské kosmické agentury (ESA) do projektu – to by usnadnilo koordinaci těchto evropských aktivit.
Prvních pozorování s touto misí bychom se podle stávajícího plánu měli dočkat v roce 2027. Do té doby musí konsorcium podle Suchana předložit design přístroje, vyrobit několik prototypů a řádně je otestovat, aby před startem mise vše fungovalo.
Tuzemská účast na vývoji přístroje LAD byla schválena a podpořena z programu PRODEX, který řídí ministerstvo školství.