Článek
Nákladní loď Tchien-čou-2 (Nebeská loď-2) na modulu Tchien-che (Nebeská harmonie) podle státní agentury Nová Čína zakotvila okolo páté hodiny ranní pekingského času (v sobotu 23:00 SELČ), osm hodin poté, co se vznesla z ostrova v Jihočínském moři. Na oběžnou dráhu ji dopravila raketa Dlouhý pochod-7 Y3.
Původně mělo plavidlo odstartovat dříve v květnu, ale z technických důvodů byl start odložen, informovala čínská média.
Čína vypustila do kosmu základní modul své orbitální stanice Nebeská harmonie
Na palubě zásobovací lodi byly pohonné hmoty pro udržení budované stanice na oběžné dráze a zásoby pro budoucí posádku. Tchien-čou-2 je druhá z 11 misí, které jsou potřeba pro dokončení komplexu v příštím roce.
Základní modul Tchien-che budoucí stanice vynesla na oběžnou dráhu raketa Dlouhý pochod 5B na konci dubna.
Konkurence pro ISS?
Po dokončení má mít čínská orbitální stanice tři moduly – cílem je uvést do provozu druhou funkční orbitální laboratoř vedle Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), na jejímž provozu se podílí více zemí, včetně Spojených států, Ruska a Japonska. Američané však Číně účast na ISS zamezili.
Zpožděný nový ruský modul Nauka má na ISS odletět v polovině července
V přípravách na kosmickou stanici Čína v posledním desetiletí umístila na oběžnou dráhu dvě experimentální stanice Tchien-kung 1 a Tchien-kung 2 (Nebeský palác 1 a 2). První z nich nekontrolovaně shořela v atmosféře v roce 2018, druhá kontrolovaně zanikla o rok později.
Čínská raketa se zřítila do Indického oceánu
Letos v květnu dopadly na Zemi zbytky hlavní části nosné rakety Dlouhý pochod 5B, která v dubnu vynesla do kosmu onen základní modul nové čínské orbitální stanice. Trosky poté, co raketový stupeň vnikl do atmosféry, skončily v Indickém oceánu nedaleko souostroví Maledivy. S hmotností 18 tun šlo o jeden z největších lidmi vyrobených objektů, které nekontrolovaně vstoupily do atmosféry.
V příštím roce se Číňané každopádně chystají dostat na oběžnou dráhu další dva moduly své vesmírné stanice.
Číňané zveřejnili první záběry, které pořídil jejich rover na povrchu Marsu
Tento měsíc navíc Čína vypustila své robotické vozítko Ču-žung na povrch Marsu. Stala se tak teprve druhou zemí po USA, které se podařilo na povrch rudé planety dopravit a vysadit funkční aparát.