Článek
Podle aktuální studie, zveřejněné v odborném časopise Journal of Geophysical Research, je vnitřní zemské jádro tvořeno převážně železem a niklem.
Železo vzniklo už krátce po velkém třesku, zjistili brněnští vědci
To „nejvnitřnější“ jádro má však být primárně ze železa, přičemž podle vědců je velké zhruba jako dvě třetiny Měsíce.
Neznámé události na počátku historie Země
Podle autorů výzkumu to vše naznačuje, že došlo k jistému druhu kataklyzmatické a dosud neznámé události na počátku historie Země – zhruba před 4,5 miliardami let.
„Našli jsme důkazy, které mohou poukazovat na změnu ve struktuře železa, což naznačuje možná i dvě samostatné ochlazovací události v historii Země,“ vysvětluje na webu australské univerzity hlavní autorka studie Joanne Stephensonová.
Tyto nové informace o australské studii a ilustrační video zprostředkovala agentura Reuters.
Severní magnetický pól Země se neustále posouvá. Míří na Sibiř
Samotné zemské jádro jako celek je tzv. geosféra nacházející se ve středu Země. Začíná zhruba v hloubce 2900 kilometrů pod povrchem a zahrnuje zhruba 31 procent hmotnosti planety.
Ona záhadná oblast nejvnitřnějšího jádra má začínat cca 650 kilometrů od centra planety, doplňuje server The Daily Mail.
Stojí ještě za zmínku, že před čtyřmi roky se zase pochlubili vědci z Japonska, že odhalili „chybějící prvek“ zemského jádra. Jejich bádání naznačovalo, že ve vnitřním jádru naší planety s ověřeným železem a niklem koexistuje i křemík.
Objevili jsme „chybějící prvek“ zemského jádra, hlásí japonští vědci
Všechny podobné objevy – včetně zmíněného nového z Austrálie – by mohly pomoci lépe pochopit, jak se náš svět utvářel.