Článek
Hopkins a Glover v pondělí 1. února zapojili poslední z 24 nových lithium-iontových baterií, které nahradily staré nikl-vodíkové. Baterie akumulují energii získávanou ze solárních panelů a stanici ji poskytují v době, kdy přelétá nad noční stranou Země.
Vylepšování energetického systému ISS trvalo déle, než se předpokládalo, a to kvůli selhání jedné z nových baterií po nainstalování před dvěma roky. Tento akumulátor museli astronauti následně při jednom z výstupů vyměnit.
Posádka ISS zveřejnila dechberoucí snímky polární záře z vesmíru
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) počítá s tím, že lithium-iontové baterie budou sloužit až do ukončení provozu orbitálního komplexu.
Další práce vně stanice
Práce na posledním novém akumulátoru Hopkinsovi a Gloverovi trvala méně než hodinu, navázali tím na svou první letošní „vesmírnou procházku” z minulého týdne, připomíná agentura AP.
Astronauti vyrazili na první letošní procházku na oběžné dráze
Dostatek času tak nyní měli i na úspěšné splnění dalších úkolů, mezi něž patřila instalace nové kamery na laboratoř Destiny v americké sekci stanice a výměna částí kamerového systému na japonském modulu Kibo.
NASA sdělila, že plánuje přibližně během měsíce další dvě pracovní směny mimo vnitřní prostory stanice zaměřené na přípravu instalace dalších solárních panelů. Ty by měly být na ISS dopraveny později v letošním roce.
Na ISS opět nefungoval ruský generátor kyslíku
V současné době na kosmické stanici pracují vedle Hopkinse a Glovera jejich kolegyně z NASA Shannon Walkerová a Kate Rubinsová, Japonec Soiči Noguči a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov.