Článek
Dvojice astronautů v neděli 20. června pokračovala tam, kde skončila ve středu 16. června. Podařilo se jim zprovoznit první ze šesti panelů nové generace, který ve středu sice připevnili zvenčí na ISS, ale už nezvládli zapojit do elektrické sítě a rozvinout na plnou délku 19 metrů.
Znemožnila jim to ten den závada na Kimbroughově skafandru a další problémy. Kimbrough si tak na druhý společný výstup vzal jinou kombinézu, aby se vyhnul předchozím komplikacím, napsala agentura AP.
Práci astronautů u ISS krátce přerušila porucha na jednom z obleků
„Konkrétně astronauti dokončí instalaci nových fotovoltaických panelů iROSA na příhradovém nosníku ITS-P6 (křídlo 2B); propojení elektrických konektorů (silových i datových), rozložení a rozvinutí panelů,“ upřesnil před začátkem pracovní směny na orbitě český specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře.
Mezinárodní kosmická stanice ISS se rozrostla o další důležitý díl. Astronautům (Pesquet, Kimbrough) se při dnešním volném výstupu do volného kosmického prostoru podařilo rozevřít nové fotovoltaické panely iROSA na příhradovém nosníku ITS-P6 (křídlo 2B). pic.twitter.com/AIfe3H3d6U
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) June 20, 2021
Instalace na křídlo 4B se podle něj odložila na dodatečnou „vesmírnou vycházku“. Přidaná třetí mise v otevřeném vesmíru na dokončení prací na druhém panelu čeká Američana Kimbrougha a Francouze Pesqueta v pátek 25. června.
Úpravy na stárnoucím komplexu
Dané menší, ale výkonnější solární panely dopravila na začátku června nákladní loď Dragon společnosti SpaceX, přičemž další dva páry plánuje společnost dovézt v příštím roce. Panely jsou instalovány vedle předchozích modelů, které nepřetržitě produkují elektřinu 20 let.
Američan a Francouz instalují u ISS nové solární panely
Zlepšení elektrického výkonu je potřebné nejen pro další experimenty, ale i pro ubytování platících pasažérů, kteří se mají na ISS vypravit.
Pro oba astronauty představovala neděle jejich čtvrtý výstup do otevřeného vesmíru. Celkově se jednalo o již 240. takový výstup v historii ISS.