Článek
Experti na základě analýzy fosilních pylových zrnek a listů z Kolumbie, 56 až 70 milionů let starých, zjistili, že po dopadu přibližně 10 až 12 kilometrů široké skály na naši planetu se typ vegetace v jihoamerických tropických lesích dramaticky změnil.
Potvrzeno: Za vyhynutí dinosaurů může pouze asteroid
„Náš tým zkoumal více než 50 tisíc vzorků zkamenělého pylu a přes šest tisíc zkamenělin listů z období před dopadem a po něm,“ shrnula podle zpravodajské stanice BBC spoluautorka studie Mónica Carvalhová ze Smithsonianského ústavu tropického výzkumu v Panamě.
They showed that the asteroid impact that ended the reign of 🦕🦖 66 MYA also caused 45% of plants in what is now Colombia to go extinct, and it made way for the reign of flowering plants in modern tropical rainforests. https://t.co/JC6VU33SFZ
— Smithsonian's NMNH (@NMNH) April 1, 2021
Menší rozmanitost rostlin
Vědci zjistili, že před dopadem obřího asteroidu na území dnešního středoamerického Yucatánského poloostrova v Mexiku byly ve zmíněných kolumbijských (tedy jihoamerických) oblastech běžné jehličnany a kapraďorosty.
Po zkázonosném impaktu tělesa diverzita rostlin v lokalitách dnešní Kolumbie poklesla o zhruba 45 procent. Běžné bylo vymírání zejména mezi semennými rostlinami. Lesy se během příštích šesti milionů let obnovily, ale dominovaly jim kvetoucí krytosemenné rostliny.
Biodiverzita v ohrožení. Vyhynout může až 40 procent rostlin
Struktura tropických lesů se v důsledku této transformace také změnila. Během období pozdní křídy, kdy ještě žili dinosauři, měly jednotlivé stromy v lesích hodně prostoru. Jejich horní části se neprolínaly, což umožnilo slunečnímu svitu prodrat se na zemský povrch. Po dopadu dané planetky se v lesích vytvořila silná klenba větvoví a na zem dopadalo mnohem méně světla.
Trojí vysvětlení
Výzkumníci mají pro tuto změnu trojí vysvětlení. První spočívá v tom, že dinosauři bránili tomu, aby lesy příliš zarostly, neboť se živili rostlinami v nižších vrstvách lesa a šlapali po nich.
Druhé vysvětlení je, že spad popela po dopadu asteroidu obohatil půdu v tropech, což bylo ku prospěchu rychleji rostoucím krytosemenným rostlinám.
Třetí vysvětlení uvádí, že mizení jehličnanů vytvořilo příležitost pro převzetí nadvlády kvetoucími rostlinami. Tato vysvětlení se podle vědeckého týmu navzájem nevylučují a všechna mohla přispět k výsledku, jehož jsme dnes svědky.
Češi přispěli k výzkumu dopadu velkých těles na Zemi
„Poučení z toho je, že při rychlých narušeních se tropické ekosystémy nejen obnoví – jsou nahrazeny, přičemž onen proces trvá opravdu dlouho,“ uzavřela Carvalhová.