Článek
Astrofotograf poskládal dohromady na 200 tisíc snímků Měsíce, aby poskytl „dosud nejhlubší pohledy na členitý povrch Měsíce“ a odhalil tak „každou horu, kráter a jeskyni“ na lunárním povrchu v neuvěřitelných a zřejmě dosud nevídaných detailech - v rámci tak velké měsíční oblasti (tj. polokoule).
Had a ton of requests for my “enhanced” moon pic in print. This is the one with the elevation details exaggerated. Here it is if you want it: https://t.co/TbHwxb9Qfn pic.twitter.com/b7uIhAnnHX
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) November 29, 2021
Výsledek práce s 200 tisíci snímky Měsíce.
Andrew McCarthy vytvořil snímky pomocí 3D softwaru, využil k tomu rovněž údaje o místních výškových profilech od vesmírné agentury NASA.
Svět zažil nejdelší částečné zatmění Měsíce za 581 let
„Určitým zveličením nadmořské výšky útvarů na Měsíci můžete skutečně předvést, jak odlišné jsou různé úrovně měsíční krajiny. Vysoce krátery posetá tamní ‚vysočina‘ se zdá neuvěřitelně zrádná ve srovnání s hladkým čedičem v měsíčních ‚mořích‘,“ popsal podle serveru The Daily Mail McCarthy, který nyní působí v americkém státě Arizona.
Zaměřuje se hodně na Měsíc a Slunce
Jde o velmi aktivního pozorovatele podobných úkazů. V listopadu připravil třeba i kompozitní fotografii dlouhého částečného zatmění Měsíce.
The longest eclipse of the Century. This composite image was created by combining 7 HDR shots of the moon during various stages of the recent partial lunar eclipse. Earth is so amazing, even our shadow is beautiful. #astrophotography #space #opteam pic.twitter.com/J06BiFdz95
— Andrew McCarthy (@AJamesMcCarthy) November 20, 2021
V dubnu zase natočil jedny z nejčistších záběrů Slunce pořízených ze Země.
Astrofotograf natočil jedny z nejčistších záběrů Slunce pořízených ze Země
Americký astrofotograf pořídil záběry, jak ISS s pracujícími astronauty proletěla před Měsícem
Na Twitteru se sám představuje jako „normální chlapík s teleskopem“.
Výzkumníci dali dohromady první komplexní geologickou mapu Měsíce
V této souvislosti se ještě sluší připomenout, že v dubnu 2020 prezentovali vědci toto své dílo: s využitím množství starých i nových dat se jim poprvé podařilo komplexně zmapovat a jednotně klasifikovat celý lunární povrch.
Na výsledné mapě „Sjednocená geologická mapa Měsíce” (Unified Geologic Map of the Moon) se podíleli zejména odborníci z amerického USGS Astrogeology Science Center.