Článek
Ayahuasca, kečuánsky „liána duše“ či „liána mrtvých“, je z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Jménem ayahuasca se označuje i samotná liána, někdy se nápoj připravuje jen z ní.
Pomoc proti depresi?
Ayahuasku, kterou můžeme klasifikovat jako psychedelikum, užívají domorodí lidé z Amazonie za účelem léčení a duchovních rituálů. Nedávno se v klinických podmínkách prokázaly terapeutické účinky ayahuasky u depresivních pacientů odolných vůči zavedeným léčebným postupům.
„K dnešnímu dni však nebyly hlášeny žádné vědecké informace o akutních a dlouhodobých účincích ayahuasky podané v tradičním kontextu. Plánovaná studie se tedy zaměří na její neuropsychologické a neurobiologické účinky, které budou vědci vyhodnocovat pomocí psychometrických stupnic a EEG. Podá se zdravým dobrovolníkům domorodým šamanem v Amazonii,” vysvětlil Páleníček.
Do ČR přijede přednášet Ninawa Inu Huni Kui
Na konci listopadu Prahu podle NÚDZ navštíví neurovědec Eduardo Schenberg, který se věnuje výzkumu ayahuasky a psychoterapii s využitím psychedelických látek.
Přijede spolu se zástupcem tradičních komunit, Ninawou Inu Huni Kui, který je nedávno zvoleným prezidentem FPEHAC, organizace spojující všechny obyvatele Huni Kui žijící v rozsáhlé oblasti státu Acre, hluboko v brazilské Amazonii. Cílem je dotáhnout přípravy výzkumné expedice.
„Na setkání byl přizván i známý antropolog žijící ve Švýcarsku Jeremy Narby, mimo jiné autor knihy Kosmický had, který strávil několik let života s lidmi kmene Ašaninků v peruánské Amazonii, kde popsal původní způsoby užití zdrojů deštného pralesa. Všichni v obdobné sestavě vystoupí i pro veřejnost v rámci přednáškového a diskusního bloku nazvaného Věda potkává tradici, které proběhnou v Praze a Ostravě,” shrnul Páleníček.
V Praze to bude ve středu 28. listopadu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, v Ostravě den poté na zatím neupřesněném místě.
Akci organizuje Nadační fond pro výzkum psychedelik za podpory NÚDZ zdraví a Nadačního fondu Neuron.