Článek
Podle vědců je objev raka unikátní a přispěje k poznání evolučního vývoje nepříbuzných druhů a jejich přizpůsobení se extrémnímu prostředí – jakým jsou právě jeskyně.
„Objevený rak nažloutlý má vlivem nedostatku světla zakrnělé oči a jeho tělo ztratilo téměř veškerou pigmentaci. I ostatní znaky jsou podobné severoamerickým jeskynním druhům raků, a svědčí tak o takzvané sbíhavé evoluci, kdy se nepříbuzné druhy vyvíjejí podobně kvůli působení prostředí, ve kterém žijí,“ vysvětlil Martin Bláha z Fakulty rybářství a ochrany vod JČU.
Rada od domorodého průvodce
Čeští výzkumníci se novoguinejským rakům věnují již několik let, na kontě mají i dřívější popisy dvou do té doby neznámých druhů.
Když se od tamního průvodce dozvěděli, že v horách indonéské provincie Papua žije endemický rak obývající ponornou řeku protékající krasovými jeskyněmi, rozhodli se uspořádat expedici s cílem tajemného raka objevit a prozkoumat. Přípravy se neobešly bez potíží, hlavně bylo nutné zajistit dostatek financí.
„Také terén v Nové Guineji je náročný, stejně tak domluva s místními obyvateli. Riziko nepřízně počasí, úrazu či nemocí vědecké výzkumy značně komplikuje,“ uvedl spoluautor výzkumu Jiří Patoka z ČZU.
Vědci dodávají, že bez nadsázky je možné velkou část tohoto největšího tropického ostrova i ve dnešní době označit za téměř neprozkoumanou.
Na základě této i jiných studií se úspěšně rozvíjí mezinárodní spolupráce, do které je nyní zapojeno pět indonéských univerzit a jedno muzeum. Na indonéských pracovištích tak mohou působit čeští studenti a vědečtí pracovníci, stejně tak indonéští výzkumníci a studenti cestují na stáže do ČR.
„Do budoucna plánujeme další expedice do Indonésie včetně Nové Guineje. Tento region je nesmírně bohatý na doposud neobjevené račí druhy, jeho ekosystém je ale vystaven i mohutnému náporu nepůvodních druhů zavlečených člověkem. Ty se v mnoha případech chovají invazivně a nenávratně poškozují zdejší unikátní ekosystémy,” uzavřel Bláha.
Nově objeveného raka popsal společně s kolegou Patokou a Antonínem Koubou z Jihočeské univerzity v prestižním taxonomickém novozélandském časopisu Zootaxa. Jejich objev vzbudil ve vědeckém světě značný ohlas.