Článek
Na základně, která se nachází na ostrově Jamese Rosse v blízkosti Antarktického poloostrova, budou odborníci pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale i na nová prostředí a organismy.
„Například mikrobiologové se budou kromě bakterií soustředit také na výzkum hub. Algologové se zase zaměří na výzkum rozsivek, což jsou jednobuněčné organismy hojné v půdě a na smáčených stěnách,“ přiblížil výzkumné záměry vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU.
Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu (trvale zamrzlé půdy) a jeho rozmrzající vrstvy či testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.
„Testováno v Antarktidě“
Kromě vědecké práce budou mít vědci nově na starosti i testování výrobků, které by rády získaly novou ochrannou známku Testováno v Antarktidě. Tu uděluje Centrum pro transfer technologií MU.
„Pro tuto sezonu máme tři pilotní projekty, jde o produkty dvou výrobců obuvi a jednoho výrobce termoprádla,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.
Stanice by se podle něj měla také rozšířit o další kontejner, který poslouží jako dílna a garáž pro čtyřkolky, které vědci využívají pro dopravu vybavení do vzdálenějších částí ostrova.
Ve výpravě budou letos odborníci z Masarykovy univerzity a z Univerzity Karlovy v Praze, rovněž dvě vědkyně z turecké Istanbul Technical University.
Není bez zajímavosti, že zmíněná Mendelova polární stanice oslavila letos v únoru 10. výročí fungování. [celá zpráva]