Hlavní obsah

Neuron ocenil vědce do čtyřiceti let

Praha

Za přínos světové vědě ocenil ve středu večer Nadační fond Neuron pět odborníků do 40 let, mimo jiné počítačového grafika Daniela Sýkoru a biologa Marka Eliáše. Neuron již poosmé vybral významné vědce v pěti oborech: společenských vědách, fyzice, biologii, matematice a počítačové vědě. Laureáti převzali ceny v pražském Divadle Archa.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Cenu Neuron pro mladé vědce v kategorii computer science dostal počítačový grafik Daniel Sýkora.

Článek

Cenu za fyziku převzal fyzik Lukáš Palatinus z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, který objevil novou metodu sledování rozptylu elektronů na krystalických materiálech o velmi malých rozměrech, řádově v jednotkách či desítkách nanometrů.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Cenu v kategorii fyzika převzal Lukáš Palatinus z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky (AV ČR), který objevil novou metodu sledování rozptylu elektronů na krystalických materiálech o velmi malých rozměrech, v jednotkách či desítkách nanometrů.

Biolog Marek Eliáš z katedry biologie a ekologie z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity získal ocenění Nadačního fondu Neuron za vývoj strukturních a funkčních vlastností jednobuněčných organismů.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Cenu Neuron pro mladé vědce v kategorii biologie převzal biolog Marek Eliáš z katedry biologie a ekologie ostravské Přírodovědecké fakulty za vývoj strukturních a funkčních vlastností jednobuněčných organismů.

Za přínos světové vědě v oboru matematika fond udělil cenu Robertu Šámalovi z Institutu počítačové vědy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho vynález barvení grafů lze využít například při plánování železniční sítě.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru matematika obdržel Robert Šámal z Institutu počítačové vědy matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Cenu za společenské vědy převzal kulturní antropolog Martin Soukup z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy za zkoumání sociálních vazeb obyvatelstva Papuy-Nové Guineje v čase a prostoru.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Ocenění v kategorii společenské vědy převzal kulturní antropolog Martin Soukup z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK) za zkoumání sociálních vazeb obyvatelstva Papuy-Nové Guineje v čase a prostoru.

Dílo do počítače bez ztráty umělcova rukopisu

Daniel Sýkora z Katedry počítačové grafiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze získal ocenění za objev teoretického principu řešení problému, který převádí práci výtvarníků do počítače, a to bez ztráty umělcova rukopisu. Jeho práci ocenilo i Studio Disney.

Letos fond neudělil ocenění v oboru chemie a medicína.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám