Článek
„Nechceme, aby se opakovala situace, kdy v létě v Brně zcela zbytečně zahynuli hned dva losi. Vzhledem k velikosti naší populace se jedná o velkou ztrátu,” řekl Miloslav Jirků z českobudějovického biologického centra.
Los není srnka
Podle odhadů nyní v Česku ve volné přírodě žijí asi dvě desítky losů. Převážná část právě v oblasti lipenské přehrady především v sousedství s Rakouskem.
Důležitá je také instalace výstražných dopravních značek.
„Los není srnka, kterou stačí zaplašit a ona zmizí. Setkání s losem je něco jiného, to si musí každý uvědomit. Manuál pro to, jak postupovat, chybí,” uvedl Jirků. Důležitá je z jeho pohledu například instalace výstražných dopravních značek s nápisem Pozor, los!, které upozorní řidiče, že projíždějí oblastí, kde mohou toto zvíře na silnici reálně potkat.
Vyhovující prostředí bez lidí
Karel Strych, který pracuje u lipenské přehrady jako lesník, spatřil losy za posledních téměř 20 let asi šedesátkrát. Podle něj se nejvíce pohybují mezi Vyšším Brodem a Svatým Tomášem na Českokrumlovsku.
„Vyhovuje jim prostředí zdejších lesů, které byly léta lidem zapovězeny a turisté sem moc nechodí ani dnes, když jim v tom nikdo nebrání,” řekl Strych.
Národní unikát
Na připomenutí výskytu a důležitost zachování losa ve volné přírodě se chce zaměřit i Turistický spolek Lipensko. Ten se stará o rozvoj lokality od Stožce na Prachaticku po Rožmberk nad Vltavou na Českokrumlovsku.
„Přirozená minipopulace losa na Lipensku je národní unikát. Proto život losů přibližujeme návštěvníkům v časopise Lipensko a na příští rok chystáme jeho využití i v marketingu,“ uvedl předseda spolku Jiří Mánek.