Hlavní obsah

Zámek v Chudenicích láká na výstavu obrazů Josefa Lady

Novinky, Hana Jakubčíková Sádlíková

Zatímco s koncem října většina hradů a zámků ulehá k zimnímu spánku, Starý czerninský zámek v Chudenicích láká na poetickou výstavu reprodukcí českého malíře Josefa Lady. Ta v Chudenicích v síni Josefa Dobrovského odstartovala 1. listopadu a skončí 15. prosince.

Foto: ilustrační foto z archivu zámku Chudenice

Zámek v Chudenicích láká na výstavu obrázků Josefa Lady

Článek

„Návštěvníci u nás uvidí dvacet reprodukcí obrazů Josefa Lady se zimní tematikou zapůjčených jeho rodinou. Doplnili jsme je sbírkou pohlednic s náměty obrázků Josefa Lady ze sbírky Jarmily Strakové z Andělic a o historické hračky našich babiček a dědů. K vidění je např. medvídek z roku 1950, kočárky, panenky, plyšová zvířátka, ale i brusle nebo lyže, historický kolotoč a další hračky,” informoval pověřený správce zámku Ludvík Pouza.

Chudeničtí na výstavu čekali téměř dva roky, letos se konečně dočkali. „Máme rádi obrázky Josefa Lady. Patří k českým Vánocům i zimnímu období. Obrázky doprovázely mnohé generace - znají je naši dědové a babičky, rodiče, ale i současné děti. A tak jsme moc rádi, že tuto výstavu můžeme nabídnout veřejnosti také na našem zámku,” dodal Pouza.

Výstava také připomene osobnost Josefa Lady. A tak na výstavu chudeničtí zvou jak děti z mateřských i základních škol, tak rodiny s dětmi.

Výstava je otevřena od 1. listopadu do 15. prosince a to ve čtvrtek a v pátek od 8.00 do 14.00 hodin (v jiný čas po objednání na tel. 724 007 576) a o víkendu od 10.00 do 15.00 hodin.

Na zámku budou číst pohádky Josefa Lady

V neděli 10. listopadu od 14 hodin se uskuteční přímo na výstavě Čtení pohádek Josefa Lady.

„Tuto akci připravujeme společně s Knihovnou Městyse Chudenice. Pokud se na čtení vypravíte, vezměte si se sebou polštářek na sezení,” dodal Pouza. Vstupné je 30 korun. V ceně je vstupné na výstavu obrázků Josefa Lady.

Život a dílo Josefa Lady

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887 v Hrusicích jako nejmladší ze čtyř dětí. Z Hrusic a okolí také čerpal řadu námětů svých obrazů. V roce 1901 odešel do Prahy, aby se na Královských Vinohradech vyučil malířem divadelních dekorací. O rok později vstoupil do učení na knihaře a zlatiče.

V kresbě byl samoukem, postupně si vyvinul osobitý styl s typickou silnou linkou a zaoblenými tvary postav. Jako půlroční chlapec upadl na ševcovský nůž a poranil si oko. Proto viděl jen na jedno a chybělo mu prostorové vidění.

Působil jako karikaturista a ilustrátor a také jako spisovatel. Kromě mnoha pohádek a knih pro děti, které sám napsal (k nejznámějším patří Kocour Mikeš a O chytré kmotře lišce, ilustroval především Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (pro Švejka nakreslil 1339 kreseb) a další knihy Jaroslava Haška.

Oblíbené jsou jeho ilustrace pro Erbenovy a Drdovy pohádky a další. Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem v Praze a hlavním výtvarníkem úspěšného českého filmu režiséra Josefa Macha - Hrátky s čertem z roku 1956, natočeného podle stejnojmenné pohádkové hry Jana Drdy.

Výběr článků

Načítám