Článek
Součástí vernisáže bude komentovaná prohlídka s autorkou a kurátorem výstavy. Pro dětské návštěvníky bude připraven doprovodný program, který pomůže v hledání odpovědi na otázku "kdo jsme”.
„Výstava Karímy Al-Mukhtarové vychází z diplomové práce, kterou na Akademii výtvarných umění obhájila před dvěma roky. Jde v zásadě o sled inscenovaných situací, obrazy nebo objekty, jimiž se vyslovuje k některým klíčovým momentům svého života. Nejde však o výčet obvyklých životopisných nebo společenských stupínků, ale daleko spíš o uvědomování si sebe sama, schopnosti zachovat si tvář nebo stát si za vlastním názorem. Je to výstava o tom, že i když všichni nejsme stejní, velmi často nás spojují podobné pocity. Vizuální přemýšlení o hledání identity a zároveň také intervence do neveřejného prostoru vlastního já, naplněného ne vždy úplně přehledným terénem emocionality. Cesta od prvního školního focení po první vztahy. Prostě malá sebezpytná archeologie jinakosti,“ řekl k výstavě kurátor Radek Wohlmuth.
„Internetový Collins Dictionary slovní spojení „a different story“ (jiný příběh) charakterizuje jako výraz, který slouží k popsání situace, obvykle špatné, jež se děje za určitých podmínek, zatímco za jiných okolností k ní už nedochází. Čeština v takových případech obvykle používá obrat jiná hra. V případě Karímy Al-Mukhtarové je ale angličtina skutečnosti bližší už proto, že se jedná o příběh životní,” doplnil kurátor.
„Jeden z hlavních důvodů, proč se zabývám identitou, je můj původ. Můj táta je z Iráku a moje máma je ze Slovenska. Já jsem se ale narodila v Čechách a moje máma se mě rozhodla vychovat stoprocentně po česku. Vždycky jsem se cítila jako Češka, ale někteří lidé z mého okolí mi to často rozmlouvali. Začala jsem hodně pochybovat sama o sobě. Proto mě hodně zajímá, jaký má společnost či blízký okruh lidí vliv na jedince a změna významů dobra/zla v sociálním kontextu. Snažím se ukazovat nejen líbivý líc, ale i rub,” vysvětluje Karíma Al-Mukhtarová
Další příležitost k setkání s autorkou v dětské galerii bude v sobotu 15. února od 14:00 hodin na výtvarném workshopu pro děti.
Výstava, která vznikla za podpory Státního fondu kultury České republiky, potrvá od 24. ledna do 20. března.
Další informace o doprovodných programech lze sledovat na webu klasterbroumov.cz, školní kolektivy si mohou rezervovat prohlídku výstavy s programem na emailu ma@klasterbroumov.cz.