Článek
Obnova přinesla zápis do listiny UNESCO
Na Radničním náměstí se skví dům Černohlavců, Zdevastovanou budovu z roku 1334 téměř zničilo bombardování v roce 1941, v letech 1995 až 1999 ji zcela zrekonstruovali.
Za historickou fasádou je ultramoderní budova, sídlí tu i prezidentská kancelář.
Secesní lákadlo
Lahůdkou pro milovníky secese, stylu, jaký známe z mnoha měst zejména střední Evropy, je ulice Alberta. Místní jí říkají také rižské art nouveau. Ulice se jmenuje po biskupu Albertovi, ten město založil v roce 1201, do hanzovního spolku vstoupilo o 81 let později.
Ulice se táhne na okraji centra, jde o několik stovek domů, řada z nich byla postavena podle projektu Michaila Einzenštejna v letech 1904 až 1914. Architekt byl otcem proslulého sovětského režiséra Sergeje Einzenštejna, jehož proslavil film Křižník Potěmkin.
Jako ve střední Evropě
Při procházce dlouhou ulicí máte dojem, že jste v Praze na Vinohradech nebo na nábřeží Vltavy či ve Vídni. Nádherně zdobné fasády, množství ornamentů, architekt se inspiroval vzory a kresbami lipských kolegů G. Wunschmannem a H. Kozelem. Osmička domů má statut národní kulturní památky.
Jako v řadě jiných případů i tady brání dobrému focení dráty, tentokrát od trolejí MHD. Ale i tak je to parádní procházka, v některých domech v ulici Elisabetes sídlí úřady a zastupitelství, v jednom se v menší budově nachází i naše ambasáda.
Tradiční dřevěná architektura
Secese má v Rize protipól, tou je čtvrť dřevěných domů z 19. století kolem ulice Kalnciema. Zde se konají různé společenské akce, od roku 2008 farmářské trhy, najdete tu spoustu kaváren a restaurací, je tu ráj gurmetů.
Nejvíce veselo je tu o Velikonocích, Vánocích a slunovratu. Lotyši se rádi baví, jsou velmi společenští, to ostatně poznáte při návštěvě pobaltské republiky.