Článek
Hrad Weitra (za slovanských časů Vitoraz), byl vybudován nad slovanským hradištěm v letech 1201 - 1208 Hadmarem II. z rodu Kuenringů, spjatých s Přemyslem Otakarem II., po Otakarově smrti přechází do majetku Habsburků.
Vitorazská stezka spojovala tyto končiny již v 10. století s hradišti na Malši, jako byly Branišovice nebo Doudleby. Za doby Rudolfa II. dochází k renesanční přestavbě - císař daroval Weitru svému komořímu Wolfu Rumpfovi, který pověřil italského stavitele a architekta Pietra Ferrabosca úpravou hradu, která trvala celých šestnáct let. Město i zámek zachvátily dva mohutné požáry v letech 1651 a 1672, i kvůli tím vzniklým škodám došlo v 18. století k dotvoření současných barokních štítů.
Tuto dobu reprezentuje svým vznikem i dodnes funkční zámecké divadlo, rokokový ráz mu dala úprava z roku 1885. Na tomto zvelebení se podílel ateliér Helmer & Fellner, namátkou architekti například karlovarského Grandhotelu Pupp a Císařských lázní, pražské Státní opery nebo brněnského Mahenovo divadla.
Město na první pohled zaujme kromě zámku s třípatrovými arkádami i náměstím, kde jsou k vidění domy se sgrafitovou výzdobou, budova radnice nebo morový sloup svaté Trojice z roku 1748. Dochovala se část kamenných hradeb a jedna z městských bran, zvaná Zwettlerská.
Farní kostel nese jména sv. Petra a Pavla, špitál a špitální kostel je soukromým majetkem a tudíž nepřístupný. Pokud však projdeme uličkou kolem něj, můžeme vyrazit podle Lužnice, a to přes můstky po obou jejích březích, na pravém stojí budova bývalého mlýna a je zde i dvojice pomníků a ve stráni pramen, momentálně bez vody. Celá oblast se nazývá Gabrielino údolí po Gabriele Landgräfin zu Fürstenberg (1821-1895) a slouží jako přírodní promenáda od roku 1843.
Prohlídka zámku je bez průvodce, k dispozici jsou však audio informace, ve věžních prostorách se nachází muzeum, letošní sezónní expozice je věnována parní a dieselové železnici, následují sbírky rodu Fürstenberků, kteří vlastní zámek již od roku 1607 do dnešních dnů. Po válce byl objekt zabrán Rudou armádou, jako obvykle drancující a devastující kulturní památky.
Výstup na věž nabídne panoramatický výhled na město a krajinu, sestup do sklepení pak expozici věnovanou železné oponě a pivovarnictví.
VIDEO: Zámek Weitra - muzeum, věž
VIDEO: Expozice ve sklepení
Právě nedávná historie, kdy sousední země oddělovaly ostnaté dráty, je mnoha pamětníkům velmi blízká, doba, kdy umírali lidé na hranicích při cestě za svobodou, se dá těžko zapomenout a omluvit. Smutné dokumenty oněch časů vyvažují ukázky směšné propagandy, nebo vzorové pokojíky dospívajících ve východním Berlíně před pádem zdi.
Co se piva týče - Weitra je údajně nejstarším pivovarnickým městem Rakouska, pivo se tu vaří od roku 1321. V době největšího rozkvětu pivovarnictví v polovině 17. století bylo ve Weitře v domácnostech a hostincích přes třicet pivovarů.
I proto jakou jednou z atrakcí je pivní stezka ve Weitře, seznamující s historií pivovarnictví, ochutnávky pochopitelně nejsou zdarma. Každoroční pivní posvícení v polovině července nabízí speciální posvícenské pivo, živou hudbu a spousty pamlsků. Probíhá i volba chmelové princezny nebo turnaj chmelových (nachmelených?) rytířů.
Při návštěvě města vám ochotně pomohou v místním informačním centru v přízemí radnice.