Článek
Mikroskop OPMI LUMERA 700 od firmy Carl Zeiss byl vysoutěžen za 4,057 milionu korun. Týdně je na něm provedeno až 50 operací. Nový přístroj nahradil mikroskop z roku 1974.
„Pod tímto mikroskopem odoperujeme až 90 procent všech očních zákroků, které u nás provádíme. Operován je pod ním především přední segment oka. Nejčastěji jsou to nitrooční operace šedého a zeleného zákalu, operace rohovek, spojivek a úrazové stavy vyžadující pečlivou rekonstrukci,” informovala primářka oddělení Věra Stanovská.
Podle jejích slov operatérům usnadňuje práci přístroj, který má motorizovaný zoom a motorizovaný X-Y posun i fokus, bezdrátový programovatelný nožní ovladač, elektromagnetické brzdy všech os pohybu mikroskopu, integrovaný keratoskop a integrovanou CCD kameru, integrované full HD nahrávací zařízení, LCD monitor a další vymoženosti.
Mikroskop dále disponuje apochromatickým objektivem, xenonovým světelným zdrojem s výkonem osvětlení 160 W, filtry pro ochranu sítnice před UV a modrým světlem a stereo koaxiálním osvětlením pro dosažení stabilního červeného reflexu.
„Nový mikroskop nahradil původní z roku 1994, který dosluhoval. Postupně se na něm projevovalo mechanické opotřebení a servisní podpora tohoto modelu již byla ukončena. K další obměně a doplnění přístrojového vybavení nemocnice bude docházet i v následujících týdnech. Nejpozději v březnu bude slavnostně uvedena do provozu nová magnetická rezonance,” sdělila Andrea Vojkovská, tisková mluvčí Magistrátu města Ostravy.
„Fond pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava zřídilo město k modernizaci budov i přístrojového vybavení. Aktuálně je v něm 526 milionů korun,” dodala Vojkovská.

Mikroskop OPMI LUMERA 700 od firmy Carl Zeiss.