Hlavní obsah

Klášter a hrad v Oybinu založil Karel IV. Obě památky dodnes lákají magickou atmosférou

Novinky, Jana Vančatová

Malý kousek za českou hranicí, nedaleko Hrádku nad Nisou se nachází obec Kurort Oybin. Na dohled polským dolům u Bogatyně a dýmajícím chladírenským věžím elektrárny Turow narazíte na nečekanou horskou idylu tradičního prázdninového cíle mnoha výletů.

Foto: Jana Vančatová

Interiér "svatebního" kostelíka je nečekaný a krásný

Článek

Ohromujícím zážitkem pro nově příchozího návštěvníka je mohutný  pískovcový masiv ve tvaru včelího úlu, stojící v centru městečka a zvedající se do úctyhodné výšky. Není to ani jediný, ani největší poklad, který zde objevíte.

Na úpatí skal stojí klenot barokního stavitelství nazývaný „svatební kostelík“, postavený v roce 1734, při pohledu zvenku vypadá trochu obyčejně, ale jeho interiérem budete okouzleni. Ale to je jen jedna z perel náhrdelníku, kterým Oybin je.

Ty největší na vás čekají po krátkém výstupu na vrchol. Romantické zříceniny královského hradu a kláštera. Počátkem 14.stoleti bylo jednoduché opevnění rozšířeno na obranyschopnou pevnost chránící jednu z nejstarších obchodních cest v Evropě, vedoucí od Baltu až ke Středozemnímu moři.

V polovině 14. století císař Karel IV. nechal zbudovat císařský palác a klášter s  impozantním kostelem (vystavěný známou pražskou stavitelskou dílnou Petra Parléře), který daroval řádu Celestinů. V letech 1419 – 1429 kaple gotického kostela posloužila i jako úkryt svatovítského pokladu před husity. Kvůli reformaci v 16. století byl klášterní život ukončen. Moc nad Oybinem převzaly přírodní síly.

V 18. století ruiny sloužily i jako úkryt bandě loupežníka Karáska; o něco později, v 19. století byla znovu objevena podmanivá síla tohoto místa. Proslavily ho zejména obrazy romantických malířů  C. D. Friedricha, C. G. Carusa. Od té doby více než 200 let úsilí o záchranu této krásné památky nepolevuje.

V hlavní lodi torza gotického kostela ozářené sluncem ztratíte pojem o čase a začnete podléhat iluzi, že slyšíte chorály zpívajících mnichů. Není to jen chiméra, z umně schovaného reproduktoru se line dávná hudba.

Z vrcholu  kostelní věže budete odměněni pohledem na lázeňské městečko i protilehlý vrch Hochwald s rozhlednou; v upravených prostorách císařského paláce naleznete řadu tematických výstav i zajímavých exponátů  (modely hradu, kopie kreseb romantických malířů, středověké zbraně, atd.).

Neopomeňte okružní stezku kolem celého vrcholu hory, skýtá řadu dechberoucích výhledů, budete-li mít štěstí, uslyšíte i houkání parní lokomotivy, která přiváží po úzkokolejné trati historickým vláčkem další turisty. Rozloha celého objektu je úctyhodná, naleznete i malý udržovaný hřbitůvek, výletní restauraci a další místa, která stojí za zastavení.

Naši předci nevybrali toto místo pro stavbu kostela náhodně. Má nezaměnitelnou atmosféru a magickou moc vás naplnit pohodou a klidem. Po právu je jedním ze zastavení posvátné cesty Via Sacra, vedoucí po významných sakrálních památkách Trojzemí.

Navštívit jej můžete celoročně, je stále otevřeno, na hradě i v informačním centru v městečku se setkáte s milými lidmi a budete vybaveni spoustou informací i materiálů, samozřejmě že i v češtině. Vstupně je 6 eur. Zbyde-li vám čas, určitě neopomeňte navštívit i řadu skalních vyhlídek v okolí, všechny jsou na dosah. 

Výběr článků

Načítám