Článek
Stálá expozice nazvaná František Bartoš, pedagog, jazykovědec a etnograf je k vidění v pátém podlaží 14. budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Rodák předbaťovského Zlínska a významná česká osobnost nadnárodního významu druhé poloviny 19. století František Bartoš byl vynikající pedagog, etnograf, folklorista i dialektolog. Proto není divu, že si zasloužil v Muzeu jihovýchodní Moravy stálou expozici.
„První část expozice je převážně informační a představuje život a dílo Františka Bartoše. Jde vlastně o muzejní výstavu dokumentů a trojrozměrných předmětů přibližujících Bartošův život a dílo. Exponáty pocházejí zejména z Bartošovy pozůstalosti uložené v muzejní sbírce," uvedla etnografka Muzea jihovýchodní Moravy Alena Prudká.
„Druhá část, nazvaná Bartošova herna, vychází z průkopnické části jeho díla – dětského folklóru. Součástí je například replika kalendáře z konce 19. století, v němž budou moci malí návštěvníci doplňovat pranostiky, pohrají si se správným zněním přísloví či nářečními výrazy. Pro ty úplně nejmenší jsou pak k dispozici dřevěné kostky s motivy pohádek sesbíranými Františkem Bartošem, pexeso, a dokonce i dřevěné loutkové divadlo. Zajímavým doplňkem celé expozice je také nová nářeční mapa Moravy, kterou sestavil Josef Kolařík, přední český znalec dialektu," dodala Alena Prudká.
„Cílem autorů expozice je ukázat šíři a pestrost Bartošova sběratelského díla v novém netradičním pojetí, které bude atraktivní především pro dětské návštěvníky a mládež, a jež přiláká a zaujme i dospělé zájemce. Pro mateřské, základní i střední školy jsou také připraveny doprovodné vzdělávací programy, které přispějí k obohacení výuky," doplnila Hana Čubanová z Muzea jihovýchodní Moravy.
Expozice byla slavnostně otevřena 11. června, v den 107. výročí Bartošova úmrtí. Veřejnosti je přístupná v návštěvních hodinách platných pro ostatní expozice a výstavy Muzea jihovýchodní Moravy ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Edukační programy pro školy budou probíhat od září.