Článek
Vystavené snímky vybrané z archivu negativů autora přibližují pohled fotografa na “západ”, kam se mu v polovině šedesátých let podařilo několikrát vycestovat. Fotografie jsou tak výpovědí o tehdejší době, i o tom, jak ji autor vnímal.
Namísto tradiční publikace bude k výstavě tentokrát vydán reprezentativní nástěnný kalendář. Jeden exemplář této výjimečné edice bude na místě vydražen a výtěžek poputuje na konto nadace Debra.
Miloš Budík je dodnes v odborných kruzích považován za jednoho z nejvýznamnějších československých fotografů své generace. Proslavil se jako jeden ze zakládajících členů skupiny VOX (1965), která svým vnímáním fotografie ovlivnila řadu dalších autorů.
Již ve svých 25 letech společně s Karlem Otto Hrubým a Vilémem Reichmannem vytvořili publikaci Brno (1955) s verši Jana Skácela a Ludvíka Kundery – svou kvalitou velmi zajímavou, snad dosud nepřekonanou knihou o moravské metropoli. Do povědomí veřejnosti se zapsal jako fotograf vily Tugendhat. Soubor z roku 1959 představuje více než 60 fotografií. Jedná se o cenný historický dokument i osobitý pohled na jednu z nejslavnějších staveb moderní světové architektury.
Pro většinu Budíkových snímků je typické suverénní zvládnutí prostoru, jež vytváří napětí a dynamiku, vzbuzuje iluzi hloubkového vidění i pohybu a zdůrazňuje atmosféru fotografovaného prostředí. Inspirací pro jeho snímky se stal běžný život. Dlouhodobě se věnoval nemocničnímu prostředí, byla mu blízká oblast sportu a také džezová hudba.
Kromě kalendáře k výstavě byla vydána speciální limitovaná edice fotografií Miloše Budíka v nákladu pouhých 15 kusů. Každá z kazet, která je zajímavou nabídkou pro sběratele, obsahuje 13 snímků ze souboru Nalezeno. Výstava v trvání od 4. 12. 2019 do 21. 2. 2020 se koná v Galerii Valchařská - Tiskárna Helbich, Valchařská 36, 614 00 Brno.