Článek
Jak ukázal jeden z největších vánočních veletrhů na světě, londýnský Spirit of Christmas Fair, této atmosféře mezi lidmi se přizpůsobili i výrobci vánočních dekorací, kteří začali mnohem více sázet na kvalitu, a tedy i trvanlivost či udržitelnost materiálů.
Do popředí se tak opět dostává i ruční výroba, přírodní materiály a dalo by se říci i retro věci, které mnohé dospěláky navrací do jejich dětství.
Vizovická galerie představuje nejžádanější a nejzajímavější vánoční dekory
„Lidé se stále více vrací ke kupování kvalitních věcí, které vydrží dlouhá léta a budou spjaty s jejich rodinnými vzpomínkami. Zároveň ale budou mít dobrý pocit, že udělali i něco pro svou planetu. Trvanlivost jde totiž ruku v ruce s udržitelností,” vysvětluje pro agenturu AP designérka Jane Abbottová.
Společně u jednoho stolu
Mezi nejoblíbenější vánoční tradice v rodinách patří setkávání se u jednoho stolu, ať už při štědrovečerní večeři či následujících dvou svátcích při obědě.
I z tohoto důvodu se letos na speciální vánoční design s tradičními přírodními motivy zaměřili i výrobci porcelánu, ubrusů či kuchyňských utěrek.
Skandinávský styl
Mezi Evropany je stále populárnější minimalistický vánoční vzhled tzv. scandi stylu, který sází na kvalitní a odolné materiály s designem vycházejícím ze severské mytologie.
Součástí jsou i dva mužíčci, kteří se jmenují Nisse a Tomte, podle toho, ze které části Skandinávie pocházejí a charakteristické jsou pro ně dlouhé bílé vousy a vysoké kuželovité klobouky. Lidé se o ně musí starat a věřit na Vánoce, protože jsou jinak velcí nezbedové.
Podle skandinávských příběhů během roku spí, v zimě pečují o zvířata a je možné je zahlédnout, jak třeba koulí jablíčka do lesa. Na Vánoce mají hodně práce se sháněním a roznášením dárků, proto skandinávské děti chodí místo nich s rodiči do lesa donést jablka, kaštany nebo sušené ovoce pro lesní zvířata.
Pokud děti během roku zlobily, pak jim mezi zabalené dárky přidávají i syrovou bramboru či uhlí.