Hlavní obsah

Celá knihovna se vejde do kapsy. Vybíráme čtečku elektronických knih

Novinky, mif

Dávno pryč jsou doby, kdy se lidé museli rozhodovat, jakou knihu si vzít na výlet. Dnes je s sebou možné vozit klidně i celou knihovnu, a to třeba i v kapse. Řeč přitom není samozřejmě o klasických papírových knihách, ale o elektronických čtečkách, které jsou daleko skladnější a lehčí.

Foto: archív výrobce

Ilustrační foto

Článek

Čtečky tzv. ebooků – tak jsou označovány elektronické knihy – lze rozdělit do dvou základních kategorií: s černobílým monitorem vyrobeným z elektronického papíru a s LCD displejem. Druhá zmiňovaná kategorie ale v podstatě již spadá mezi klasické počítačové tablety. Obě technologie mají své přednosti i omezení.

Skoro jako papír

Proti tomu elektronický papír se více podobá klasické knize, obrazovka tedy není podsvícená, díky čemuž je tento panel šetrnější k očím. Text je kontrastní a dobře čitelný klidně i v pravé poledne na ostrém slunci – displej se nikdy neleskne –, naopak v noci si pro čtení musíte přisvítit lampičkou. Nutno podotknout, že některé nové modely jsou již podsvícené.

U textu můžete zvolit několik odstínů šedi a samozřejmě měnit velikost fontu. Díky tomu šestipalcový displej bohatě stačí pro čtení i jedincům se slabším zrakem. Elektronický papír však neumožňuje rychlé změny obrazu, při překreslování tak vždy chvilku čekáte. Z tohoto důvodu není prakticky možné takovéto čtečky použít pro sledování videí.

Solidní výdrž

Elektronický papír je navíc energeticky velmi nenáročný. Čtečky ebooků se tak bez elektrické zásuvky obejdou klidně i několik týdnů, zatímco čtečky s LCD displeji musíte dobíjet zpravidla každý den. Pro některé uživatele to přesto nemusí být překážka – přece jen využitelnost tabletů, respektive čteček s LCD displeji, je zpravidla daleko širší. Na nich se například zmiňovaná videa dají sledovat bez jakýchkoliv problémů.

Multimediální funkce se nicméně snaží nabídnout i modely s displejem z elektronického papíru. Možné je na nich hrát jednoduché hry, omezeně přistupovat na internet nebo prostřednictvím nich poslouchat uložené písničky.

Pokud se chystáte se na čtečce věnovat i takovýmto činnostem, je vhodné vybírat mezi modely s paměťovou kartou.

Nutné je také rozmyslet si, zda si vystačíte s wi-fi připojením. Na trhu lze totiž narazit také na modely se slotem pro SIM kartu, díky kterému je pak možné nejen nakupovat knihy prakticky kdekoliv, ale zároveň přistupovat na internet i na cestách.

Foto: archív výrobce

Kindle Oasis

Foto: archív výrobce

PocketBook 614 Basic 2

Foto: archív výrobce

Bookeen Cybook Muse Essential

Foto: archív výrobce

C-TECH Lexis

Foto: archív výrobce

Approx Billow Ebook E2TP

Jde to i s mobilem

Nahradit čtečku elektronických knih je nicméně možné klidně i chytrým telefonem nebo počítačovým tabletem. Stačí do něj nainstalovat speciální aplikaci. Některé přístroje sice mají již programy pro práci s ebooky předinstalované, jejich funkce jsou ale často značně omezené, stejně jako škála podporovaných formátů. Vhodnější je tak doinstalovat některý z inteligentnějších programů, který toho umí přece jen o něco více.

Wooky

Česká čtečka elektronických knih Wooky je k dispozici pro chytré telefony a počítačové tablety, které jsou postavené na platformách Android, Apple iOS a Windows Phone. Dokonce si ji můžete stáhnout také na stolní počítače s Windows. Ve všech verzích je k dispozici zdarma.

Na těchto strojích je pak s Wooky možné číst e-knihy, e-časopisy, a dokonce i poslouchat audioknihy. Díky tomu, že aplikace pochází z českých luhů a hájů, je nabídka tuzemských titulů opravdu široká. Dohromady je možné stahovat přes 10 000 e-knih, téměř 200 různých časopisů a 750 audioknih.

Foto: archív tvůrců

Wooky

Nook

Čtečka Nook od společnosti Barnes & Noble je podle svých tvůrců napojena na největší elektronickou knihovnu.

Stahovat je možné více než 30 miliónů různých titulů, v češtině však nabídka není tak bohatá jako u konkurenčních aplikací se zaměřením na tuzemský trh. Kromě široké škály nabízených titulů aplikace zaujme svým intuitivním ovládáním a přehlednou správou zakoupených knih. Stejně tak pohodlné je i samotné čtení knih. Aplikace však s uživatelem nekomunikuje v češtině.

Foto: archív tvůrců

Nook

Alza Media

Čtečka známá jako Publero Mobile se před časem přejmenovala na Alza Media. Není žádným tajemstvím, že za ní stojí stejnojmenný internetový obchod. V první řadě slouží tato mobilní aplikace ke čtení časopisů, novin a v neposlední řadě také knih.

Jak už samotný název napovídá, využít ji je nicméně možné také k dalším multimediálním činnostem. Je tak klidně možné se prostřednictvím ní koukat i na filmy, v databázi jsou jich stovky a nechybějí ani ty nejnovější. Stejně tak mají uživatelé na výběr z různých hudebních alb a audioknih.

Foto: archív tvůrců

Alza Media

Moon+ Reader

K nejpopulárnějším a nejlépe hodnoceným aplikacím na platformě Android pro čtení elektronických knih patří Moon+ Reader. Tento program je v základu nabízen zdarma, obsahuje však reklamu. Zbavit se jí je možné zakoupením verze Pro v přepočtu za 50 Kč.

To ale není vše, co verze Pro přináší, získáte také řadu prémiových funkcí – například po zatřesení mobilem začnou být knihy automaticky předčítány nahlas. Popularitě se Moon+ Reader těší také díky podpoře celé řady formátů: epub, mobi, chm, cbr, cbz, umd, fb2, txt, html, rar, zip nebo OPDS.

Foto: archív tvůrců

Moon+ Reader

Audiotéka

Jak už vyplývá ze samotného názvu, aplikace Audiotéka není primárně určena ke čtení knih, ale k jejich poslechu. To je možné na tabletech a telefonech postavených na platformách Android, iOS a Windows. Stejně tak je ale možné audioknihy přehrávat po stažení na počítači nebo v autě.

Nabídka Audiotéky je opravdu široká a čítá několik stovek děl, přičemž se zaměřuje výhradně na česky mluvené tituly, několik desítek audioknih je nicméně k dispozici také v cizích jazycích. V portfoliu Audiotéky naleznete detektivky, komedie, naučnou literaturu apod.

Foto: archív tvůrců

Audiotéka

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Související témata:

Výběr článků

Načítám