Článek
Pokud je pro nás úklid přežitkem, určitě jsme si objednali úklidovou službu a trávíme předvánoční čas v přírodě nebo nákupy dárků.
Přesto je pro většinu hospodyněk vánoční úklid jakýsi rituál i šance, jak si uklidit nejen svůj příbytek, ale srovnat si také myšlenky a zapomenout na starosti všedního dne. Právě při této činnosti se obvykle zbavíme všech nepotřebných věcí a uděláme místo pro nové.
Stropy a stěny
Při velkém gruntování začínáme znečištěnými stropy a stěnami. Vymeteme všechny kouty, prach z tapet setřeme suchým hadříkem, omyvatelné tapety očistíme houbou namočenou v saponátu a přetřeme teplou vodou.
Prach z přírodních tapet odstraníme vysavačem s měkkým kartáčem při sníženém výkonu.
Na vymalované stropy použijeme prachovku omotanou na smetáku, ty silně zašpiněné očistíme teplou vodu se saponátem. S mytím stěn začínáme dole a pracujeme směrem nahoru v jednom tahu.
Okna a dveře
U oken omyjeme nejdříve rámy a parapety. Pak se pustíme do skleněných výplní. Běžné nečistoty odstraníme jemným hadříkem a čisticím prostředkem bez agresivních látek, acetonu či syntetických pryskyřic. Zvláštní péči si zaslouží i okenní kování. Nejvhodnější na údržbu je olej nebo bílá vazelína ve spreji.
Běžné nečistoty na povrchu dveří odstraníme suchým nebo navlhčeným hadříkem. Na dýhovaný povrch použijeme mýdlový čistič a minimum vody, nikdy abrazivní prostředky či chemické látky!
Na umělé povrchy poslouží houbička a běžný saponát určený k údržbě nábytku. Očistíme a zároveň ochráníme i dveřní kování. Pro kliky využijeme speciální přípravek. Stejnou péči věnujeme i dveřím vchodovým.
Čistý nábytek
Dřevo zvenku otřeme teplou vodou se zředěným speciálním přípravkem. Po zaschnutí mu vrátíme lesk leštěnkou. Ze starožitného nábytku stíráme pravidelně prach a na vyleštění použijeme včelí vosk. Na malovaný nábytek stačí roztok saponátu a vody. Intarzované dřevo zbavíme prachu antistatickou prachovkou nebo měkkým malířským štětcem.
Čalouněné kusy pravidelně vysáváme polštářovou hubicí a podle potřeby šamponujeme. Prach z koženého nábytku setřeme a konzervujeme speciálním přípravkem. Nečistoty otřeme vlhkým hadříkem s glycerinovým mýdlem, necháme uschnout a vyleštíme.
Péče o podlahy
Různé typy podlah vyžadují rozdílnou péči. Na PVC, linoleum či laminát stačí roztok saponátu a vody. Na podlahu v kuchyni a koupelně použijeme leštidlo na bázi vody, v jiných místnostech voskové leštidlo.
Dřevěné podlahy bez nátěru zameteme a otřeme suchým hadrem.
Podlahy s nátěrem snesou vyždímaný hadr a vosk nebo leštidlo na bázi vody. Korkovou podlahu umyjeme vodou se saponátem a nakonec ošetříme voskem na podlahu. Keramickou dlažbu čistíme hadrem namočeným v saponátové vodě. Špínu ze spár odstraníme kartáčem namočeným v silném roztoku saponátu.
Z koberců a předložek odstraníme prach a špínu jedině luxováním. Pak koberec vypereme. Buď ručně, nebo vaxovacím vysavačem.
Na co se zaměříme
V předsíni uklidíme z věšáků všechny kabáty a bundy, které v tomto období nenosíme. Pořádek uděláme i v botníku.
V kuchyni zejména skříňky a poličky vyklidíme a pořádně vymyjeme. Z potravinové skříňky odstraníme potraviny s prošlou zárukou. Velkou pozornost věnujeme lednici, kterou rozmrazíme, umyjeme octovou vodou stejně tak jako troubu mikrovlnnou a klasickou. Také se zaměříme na pracovní plochu, obklady, sporák, dřez a vodovodní baterii, kde se často usazují nečistoty. A nevynecháme ani digestoř.
V koupelně vyčistíme spoustu poliček a zásuvek. Vyřadíme kosmetické přípravky s prošlou záruční lhůtou, důkladně vyčistíme vanu, umyvadlo a obklady, vyleštíme zrcadlo a vypereme předložky. Na spáry mezi obkládačkami použijeme horkou páru.
Povrch koupelnového nábytku otřeme švédskou utěrkou, mírně navlhčenou v mýdlovém roztoku. Antistatickým přípravkem zbavíme plochu nábytku od prachu a nečistot.
V obýváku se zaměříme na sedačku. V případě, že jsme si neobjednali specialisty, vypůjčíme si tepovací stroj a vrhneme se do práce sami. Samozřejmostí je údržba nábytku včetně úložných prostor, záclon, závěsů i koberce. Tady, ale i ve všech ostatních místnostech, umyjeme lustry a lampy včetně vypínačů.
V ložnici se držíme stejného scénáře, navíc ovšem vysajeme matrace, vypereme povlečení, záclony a závěsy.
V dětském pokoji si posvítíme zejména na šatník a hrací kout, odkud vytřídíme vše nepotřebné, a pak postupujeme obdobně jako v obýváku či ložnici. Do úklidu zapojte i děti, aby se udržel déle pořádek právě v jejich pokoji.
Vánoční úklid a tradice
K vánočnímu úklidu historicky patří svatá Lucie, symbol čistoty a patronka švadlen, sklenářů, brousířů a kočích.
Dříve Lucie slavily svátek 21. prosince, kdy měly hospodyně již naklizeno a věnovaly se dalším vánočním přípravám. V předvečer svátku chodily Lucie po domácnostech, nosily s sebou koště, kterým ve staveních vymetaly pavučiny a kontrolovaly, jestli hospodyně nepředou, neperou či netkají. V tento den byla totiž taková práce zakázaná a ženy či dívky si měly od práce odpočinout.
Dnes slaví svátek Lucie 13. prosince a kontroly po domácnostech již nedělají, ale čistý a krásný domov je stále vizitkou každé správné hospodyňky.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Vyplatí se
Rozložte si úklid do několika dní, nelze udělat vše najednou. Připravte si postupný plán prací.
Do úklidu zapojte celou rodinu. Nevynechejte praní záclon a závěsů, smýčení zdí a stropů, mytí oken, koberců, svítidel, zásuvek nábytku, čalounění a podlah.
Dbejte při práci na bezpečnost. Mějte čisticí prostředky mimo dosah dětí.