Článek
„Naši logistici z Pardubic a Lipníku nad Bečvou právě vyrážejí na Slovensko. Postaví tam humanitární základnu pro čtyři sta uprchlíků z Ukrajiny. Tábor postavíme a budeme provozovat podle potřeby minimálně měsíc,“ sdělila v pondělí ráno armáda.
Naši logistici z Pardubic a Lipníku nad Bečvou právě vyráží na Slovensko. Postaví tam humanitární základnu pro čtyři sta uprchlíků z Ukrajiny. Tábor postavíme a budeme provozovat podle potřeby minimálně měsíc. #JsmeArmada #WeAreNATO #StandWithUkraine️ pic.twitter.com/lFDo1xS2B0
— Armáda ČR (@ArmadaCR) March 7, 2022
Na dotaz, jestli s vysláním souhlasila vláda, jak to vyžaduje Ústava, ministerstvo obrany odpovědělo, že jde „o mimořádné cvičení“, o které požádal slovenský ministr obrany, a vláda bude informována dodatečně na svém jednání ve středu.
„Tento druh cvičení se může v souladu s Ústavou dodatečně schválit formou doplňku k plánu cvičení na rok 2022 zpětně,“ řekl Právu mluvčí obrany Jakub Fajnor.
Češi by mohli velet jednotce NATO na Slovensku
Je pravda, že z praktických důvodů parlament schvaluje vojenská cvičení v zahraničí na celý rok dopředu. Ale vyslání vojáků na pomoc zvládat migrační vlnu není cvičení, ale běžná vojenská mise. Chápe to tak i slovenská vláda, protože včera v souladu se slovenskou ústavou dlouhodobou přítomnost padesáti českých vojáků odsouhlasila. Část české jednotky se tak vrátí a na místě po stavbě městečka zůstane 20 vojáků.
Metnar: Je to přitažené za vlasy
Podle Fajnora o vyslání vojáků věděl dopředu premiér i předsedové výborů pro obranu Sněmovny i Senátu. „O tomto postupu je ministryně informovala o víkendu,“ dodal Fajnor.
Příště by mohlo ministerstvo přenést pravomoc rovnou na velitele tankového praporu
Předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO) považuje postup ministerstva za nešťastný. „Paní ministryně mi o víkendu sice volala, ale o vyslání vojáků na Slovensko nic nezaznělo. Celé mi to připadá přitažené za vlasy,“ řekl Právu Metnar.
Pavel: NATO se nechává Putinem zatlačit do kouta
Podle experta na ústavní právo Jana Kysely by o vyslání vojáků do zahraničí měl z principu rozhodovat Parlament, ale Ústava pamatuje na mimořádné události a umožňuje, aby vojáky vyslala vláda, ale nikoli samotné ministerstvo obrany.
„Urgentní potřeba není legitimní důvod k obejití ústavního pravidla. Příště by mohlo ministerstvo přenést pravomoc rovnou na velitele tankového praporu,“ řekl Právu Kysela.
Podle Ústavy může vláda vyslat vojáky do zahraničí maximálně na 60 dnů. Musí o tom ale neprodleně informovat Parlament, který může rozhodnutí kabinetu zrušit.
NATO už poslalo na Ukrajinu 17 000 protitankových střel a 2000 stingerů
Parlament by měl v nejbližší době schvalovat mandát, o kterém minulý týden Černochová informovala vládu, a to vyslat 400 vojáků na Slovensko. Stejně jako v dalších aliančních zemích na východě Evropy by se tam měla vytvořit bojová jednotka NATO, která by měla případně čelit ruské agresi.
Na Slovensko poputuje pomáhat i další třicítka českých policistů. Vyhoví tak podle ČTK žádosti, kterou dostala od slovenského ministerstva vnitra. Policisté jsou připraveni a odjet mohou v úterý v poledne. Doplní 50 českých policistů, kteří tam dorazili před týdnem.