Článek
Přímo u vstupu do charkovského metra jsou rozmístěna lůžka a deky. Využitý je každý kousek podlahy, a to včetně místa na schodech.
„Byl tam cítit zvláštní puch a už u vstupních turniketů se skrývalo mnoho lidí,“ říká zpravodaj Novinek Ján Husár.
FOTO: Zmar a zkáza v Charkově, Lvově i Mariupolu
Všude jsou rozmístěny krabice, deky, oblečení, igelitové tašky s potravinami a jako úložné prostory jsou využívány i samotné vozy metra. Na počátku války se zde skrývaly stovky lidí, teď jich tu je o něco méně.
Lidé zde odpočívají, jiní spí nebo pracují. Oleg, který zde s rodinou bydlí už dva měsíce, zatím v provizorních podmínkách stříhá jednoho z chlapců.
„Všude se střílelo. Rozhodli jsme se, že bezpečnější místo než metro nenajdeme. Všechno je jako doma. Jíme, vaříme. Spíme ve stanu a babička na matraci,“ sdělil Oleg.
Lidé mi umírají v náručí. Zastavte to, prosí zdravotník z Azovstalu
Ruská vojska v Charkově poničila kolejnice a vozy veřejné dopravy. Lidé tak nemají možnost přepravy po městě a musí stopovat náhodně projíždějící auta.
„Zničili dopravu, aby ochromili město. Tohle v Kyjevě nebylo, tam po bojích začaly autobusy jezdit,“ doplňuje Husár.
Na sídlišti Saltovka jsou pozůstatky tvrdých bojů
V městské čtvrti Saltovka jsou vidět pozůstatky tvrdých bojů a ostřelování. Většina obyvatel zde od vypuknutí války zůstala a nadále žije v ostřelovaných budovách.
„Kdybychom byli v kuchyni, tak nevím, jak by to dopadlo. Všechno hořelo, bylo to děsivé. Nevěděli jsme, kam utéct,“ vypráví zážitek z ostřelování jedna z místních žen.
Bydlí v devátém patře domu a jediné místo, kam se může schovat, je chodba.
Z mariupolských oceláren Azovstal byli evakuováni všichni starci a děti
Další žena chodí pravidelně krmit kočky, které se pohybují kolem jejího domu. Dobrovolníci se sice snaží čtvrť zásobovat potravinami, ale situace je velmi nestabilní.