Článek
„Máme koncepci národní bezpečnosti. Můžete se tam dočíst vše o důvodech použití jaderných zbraní. Mohou být použity, pokud je ohrožena sama existence naší země. V textu je uvedena řada dalších důvodů,“ řekl na dotaz, zda je přesvědčen, že prezident Vladimir Putin nepoužije jaderné zbraně v souvislosti s Ukrajinou. Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby to označil za „nebezpečné“. „Není to způsob, jakým by měla odpovědná jaderná mocnost jednat,“ tvrdil.
Mluvčí Kremlu: Jaderné zbraně použijeme při existenčním ohrožení
„Představitelé Pentagonu neviděli nic, co by nás vedlo k závěru, že musíme změnit naše strategické odstrašující postoje. Sledujeme to každý den, jak nejlépe umíme,“ dodal.
NATO by mohlo provést odvetu
Peskova kritizoval i bývalý americký ministr obrany Leon Panetta, který na CNN tvrdil, že „Rusko hledá možnou záminku pro použití jaderných zbraní s nízkou účinností“.
V pondělí americký list The New York Times popisoval, jak Putin, který se cítí v konfliktu s Ukrajinou zahnán do kouta, může odpálit menší taktickou jadernou zbraň, aby se pokusil získat převahu v měsíc trvající válce.
Peskov perlí: Západ nás podněcuje, abychom dobývali ukrajinská města
Experti listu řekli, že Putin by mohl A-zbraň odpálit nad neobydlenou oblastí či nad Severním mořem ve snaze přimět Ukrajinu ke kapitulaci a odradit NATO.
Americký republikánský senátor Marco Rubio pak podle NBCNews řekl, že se domnívá, že i malý jaderný úder by mohl přimět NATO a Spojené státy, aby s odvoláním na kolektivní obranu podle článku 5 podnikly odvetný úder proti Rusku. „Pokud by se radioaktivní materiál dostal přes polské hranice, budou (Poláci) tvrdit, že byli napadeni,“ vysvětlil.