Článek
„Město stále nepadlo, jsou tam stále naši vojáci, kteří budou bojovat až do konce,“ řekl Šmyhal v rozhovoru s americkou televizní stanicí ABC.
Moskva již v sobotu oznámila, že ruská vojska a jednotky proruských separatistů vyčistily celou městskou oblast přístavu Mariupol od ukrajinských sil a zablokovaly zbývající ukrajinské bojovníky v rozsáhlém areálu tamních oceláren Azovstal.
V neděli ruské ministerstvo obrany oznámilo, že pokud ukrajinští obránci města složí zbraně, ušetří Rusko jejich životy. Ukrajina to odmítla.
Jak Šmyhal uvedl, i když je město stále pod ukrajinskou kontrolou, tamní obyvatelé trpí. „Nemají vodu, jídlo, topení ani elektřinu. Prosím všechny naše partnery, aby pomohli zastavit tuto humanitární katastrofu,“ dodal.
V obklíčeném městě přišlo podle tamní radnice o život až 21 000 civilistů a 100 000 lidí stále čeká na evakuaci. Podle odhadů bylo ve městě zničeno 80 procent budov.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmyro Kuleba popsal v neděli v rozhovoru s americkou stanicí CBS situaci v Mariupolu jako zoufalou. Zároveň upozornil, že by další eskalace ve městě mohla být rozhodující pro ukončení mírových jednání s Moskvou. Podobně se už dříve vyjádřil i prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podle Kuleby nebyly Ukrajina a Rusko v posledních týdnech prakticky v žádné kontaktu na vysoké politické úrovni. Dodal, že jednání pokračují na expertní úrovni.
Strategický přístav
Obsazení přístavu Mariupol by byla největší kořist Ruska v téměř dvouměsíční válce. Podle ukrajinských činitelů se ale obránci nevzdávají a budou o město bojovat až do konce.
Ruské síly se snaží dobýt strategický přístav na severním pobřeží Azovského moře již od počátku invaze na Ukrajinu 24. února. Město je v plném obležení od 2. března.
Dobytí Mariupolu by Moskvě umožnilo propojit okupovaný ukrajinský poloostrov Krym po souši se separatistickými územími na východě Ukrajiny, a zajistit si tak úplnou kontrolu nad pobřežím Azovského moře.
Město se nachází v Doněcké oblasti asi 55 kilometrů západně od ruských hranic a 85 kilometrů od separatistického Doněcku, před válkou mělo asi 440 000 obyvatel.