Článek
Plavidlo vezlo na ostrov ovládaný ruskými silami systém protiletecké obrany a další posily. Po zásahu začalo hořet, ačkoli se předtím snažilo manévrovat, aby se raketě vyhnulo. Loď se ale údajně nepotopila a byla odtažena směrem k Sevastopolu na anektovaném Krymu. Ruská strana se k incidentu nevyjádřila.
Podle některých vojenských činitelů mohou být boje z posledních dnů u Hadího ostrova předzvěstí bitvy o nadvládu nad západem černomořského pobřeží. Budanov zdůraznil, že Hadí ostrov má strategický význam pro Ukrajinu i ruskou armádu, protože ten, kdo ho ovládá, kontroluje nejen situaci na moři, ale do jisté míry i ve vzduchu. Dodal, že z ostrova je možné zablokovat pohyb civilních lodí na jihu Ukrajiny.
Ukrajinci zasáhli další ruskou loď, její prudký manévr zachytila kamera
„Je to strategicky důležitý bod, abychom otevřeli námořní obchodní cesty a překazili možné vojenské operace Ruska v Podněstří, odkud může útočit na západní část Ukrajiny,“ vysvětlil.
Britské ministerstvo obrany tento týden uvedlo, že ukrajinská armáda míří na ruskou protileteckou obranu na Hadím ostrově a na podpůrná plavidla, aby překazila snahy Moskvy rozšířit nadvládu nad další částí černomořského pobřeží. Ruská strana naopak v minulých dnech uváděla, že se jí podařilo zmařit ukrajinský pokus o výsadek na ostrově.
Rusové útočí raději raketami než letadly
Ruské jednotky mezitím pokračují v útocích na Donbasu a ve směru na Záporoží, zatímco u Charkova se brání a ustupují, informoval ukrajinský generální štáb.
Cherson ukazuje, jak moc Rusové selhali, píší Britové
Britské ministerstvo obrany informovalo, že ruské síly soustředí své úsilí v oblasti Izjumu a Severodoněcku. Jejich cílem je dostat se ke Kramatorsku a Slovjansku a tím odříznout ukrajinské jednotky. Ukrajinským silám se podle britského ministerstva obrany podařilo zabránit tomu, aby ruští vojáci překročili řeku Severní Doněc na západ od Severodoněcku.
Rusko prý přišlo o významné množství vojenské techniky, odpovídající nejméně jedné taktické skupině o síle praporu, i o vybavení použité ke stavbě pontonového mostu.
Britský resort obrany snahy o překročení řeky v současné situaci označuje za „vysoce riskantní manévr, který svědčí o tom, že ruští velitelé jsou pod tlakem, aby dosáhli nějakého pokroku v operacích na východě Ukrajiny“.
Rusové útočí na východě Ukrajiny, větších úspěchů ale zřejmě nedosáhli
V Luhanské oblasti se ruské jednotky dál snaží získat plnou kontrolu nad městem Rubižne, útočily i na obce v Doněcké oblasti včetně Marjinky, kterou získaly v dubnu pod kontrolu opět ukrajinské síly, píše ukrajinský generální štáb. Podle něj také neustává ostřelování mariupolských oceláren Azovstal, kde údajně zůstává kromě vojáků i stovka civilistů.
Podle šéfa ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného používá Rusko k ostřelování ukrajinských cílů raději rakety s plochou dráhou letu než letectvo. Jedním z důvodů této taktiky mohou být vysoké ztráty, které ruské letectvo utrpělo, upozornil Zalužnyj v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem, šéfem sboru náčelníků štábů Markem Milleym.
Další incidenty v Podněstří
Ruská armáda také posiluje ochranu hranic s Ukrajinou v Kurské a Brjanské oblasti. Ukrajinská armáda s odkazem na dostupné informace uvedla, že Moskva k hranicím přesouvá dělostřelecké jednotky, aby ostřelovala obce v ukrajinské Černihivské oblasti.
FOTO: Rusové se stahují k Donbasu. Města řeší následky okupace
Dva incidenty v pátek ohlásily také úřady v Podněstří, separatistickém regionu podporovaném Moskvou. V Tiraspolu hodil muž zápalnou nálož na budovu poblíž zásobníku s ropou. Krátce poté zasáhly dvě zápalné lahve vojenskou budovu v centru města. Plameny se v obou případech podařilo rychle uhasit.