Hlavní obsah

Rusové přivezli na Ukrajinu balistické rakety Točka-U. V březnu se dušovali, že je už nepoužívají

Moskva

Do okupovaného města Melitopol na Ukrajině dorazily taktické balistické rakety Točka, informuje web DefenceBlog. Ruská federace se přitom v březnu dušovala v dopise Radě bezpečnosti OSN, že tyto rakety dávno nepoužívá.

Foto: Belta, Reuters

Odpálení rakety OTR-21 Točka-U při rusko-běloruských manévrech v běloruské Gomelské oblasti

Článek

Fotografie údajně ukazující ruské rakety Točka-U v okupovaném ukrajinském městě v Záporožské oblasti se ve středu objevily na sociální síti VKontaktě.

Na Twitteru snímky sdílel například vojenský analytik Rob Lee.

Na několika zařízeních je jasně viditelný nápis „V“, který spolu s písmenem „Z“ používají ruské síly k identifikaci vlastních vojenských vozidel.

Rusko přitom opakovaně tvrdí, že tyto rakety sovětské výroby ve svém arzenálu nemá a nepoužívá je. V dopise Radě bezpečnosti OSN ze 16. března dokonce explicitně napsalo: „Mělo by se zmínit, že taktické rakety Točka-U nejsou ve službě Ozbrojených sil Ruské Federace.“ Stejnou argumentaci využívají na sociálních sítích také prokremelsky orientované účty.

Zkraje dubna pak zaútočily ruské síly na nádraží v Kramatorsku, kde zabily 52 civilistů. Použitá raketa byla právě Točka. Rusové tvrdili, že si ji Ukrajinci odpálili sami.

Server DefenceBlog k tomu uvádí: „Rusové také tvrdí, že jejich armáda nepoužívá rakety Točka-U od konce roku 2019, kdy byla poslední raketová a dělostřelecká jednotka přezbrojena na taktické raketové systémy Iskander, což je jednoduše řečeno lež.“

Točka-U je mobilní raketový odpalovací systém určený k nasazení na bojišti spolu s dalšími pozemními bojovými jednotkami.

Samotnou střelu lze použít k přesným úderům na nepřátelské taktické cíle, jako jsou kontrolní stanoviště, mosty, skladovací zařízení, soustředění vojsk a letiště.

Tříštivou hlavici lze nahradit jadernou, biologickou nebo chemickou hlavicí. Díky pevnému palivu se střela snadno udržuje a nasazuje.

Výběr článků

Načítám