Článek
Podle britských zpravodajců budou vytvořeny tři taktické prapory. Ty se mají skládat z 1200 až 2000 ruských vojáků, kteří byli v poslední době umístěni v odštěpenecké Jižní Osetii a Abcházii.
Jižní Osetie byla v roce 2008 jádrem sporu rusko-gruzínské války. Rusko po tomto konfliktu uznalo nezávislost jak Jižní Osetie, tak Abcházie a udržuje v nich vojenské posádky. Gruzie nadále považuje obě separatistické provincie za své území.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 31 March 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 31, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/SV5bl19zq3
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/e1x4jsAZnx
„Je velmi nepravděpodobné, že by Rusko mělo v úmyslu formovat posily tímto způsobem, a svědčí to o nečekaných ztrátách, které během invaze utrpělo,“ uvedlo ministerstvo obrany.
Zelenskyj v pravidelném nočním projevu uvedl, že ruské jednotky se stahují z oblastí severně od Kyjeva, Černihivu a z východoukrajinského města Sumy. Ukrajince upozornil, že se jedná o taktický krok, který povede k novým útokům na jihu Ukrajiny a v oblasti Donbasu. V úterý Rusko oznámilo, že bude soustředit své vojenské snahy na východě Ukrajiny. Chce získat území, která si nárokují proruští separatisté v Luhanské a Doněcké oblasti.
Situace na jihu Ukrajiny a v Donbasu je podle Zelenského mimořádně složitá
Zelenskyj dodal, že Rusko posiluje své pozice u obléhaného města Mariupol. Do strategicky položeného přístavu zamířil konvoj 45 autobusů s humanitární pomocí, které mají následně z obléhaného města evakuovat civilisty.
Ruské síly však autobusy zablokovaly a podle ukrajinské vlády se z města dostalo pouze 631 lidí v osobních autech. Ruští vojáci navíc zadrželi 12 nákladních aut, které do Mariupolu vezly humanitární zásoby, uvedla místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková.