Článek
Organizátoři uvedli, že nepřináleží k žádné skupině, ale jsou pouze občany Evropské unie, kteří se rozhodli vyjádřit nespokojenost s počínáním německého kancléřství. Německo se později podle informací Reuters vyslovilo pro cílené a funkční omezení přístupu Ruska k systému. Německá vláda se ale ještě zamýšlí, jak co nejvíce omezit negativní zpětný dopad tohoto kroku.
Očekáváme z Berlína pozitivní rozhodnutí o vyloučení Ruska ze systému SWIFT. Není na co čekat.
— Petr Fiala (@P_Fiala) February 26, 2022
Německo bylo poslední zemí EU, která se nevyslovila pro odstřižení Ruska ze SWIFT. Dříve měli výhrady i političtí zástupci Maďarska a Itálie. Po dnešních vyjádřeních maďarského premiéra Viktora Orbána na ukrajinsko-maďarské hranici a italského premiéra Maria Draghiho v telefonátu s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenskym je ve váhání Německo osamoceno. Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters, guvernéra jedné z centrálních bank v eurozóně, je však odstřižení jisté a otázkou několika dní. Český premiér Petr Fiala dnes na twitteru uvedl, že očekává z Berlína pozitivní rozhodnutí o vyloučení Ruska ze systému SWIFT. „Není na co čekat,“ dodal.
Německo procitlo, Ukrajincům posílá protitankové střely i rakety
Jakub Mazanec, který dnes před německým velvyslanectvím jako první z demonstrujících promluvil do megafonu, řekl, že nikdo nemůže očekávat, že se odstřihnutí Ruska od bankovního systému SWIFT nedotkne i občanů Evropské unie. „Co je to ale proti tomu, co teď zažívá Ukrajina? V systému SWIFT je na 11 000 bank, toto odstřižení Putin pocítí nejen jako symbolický akt,“ uvedl Mazanec.
Pronesl také, že žádný systém SWIFT nenahradí a jakýkoliv jiný systém nebude stačit k vyřizování plateb a financování války v rozsahu, jak to SWIFT umožňuje Putinovi dnes. Protestující německému kancléři vytýkali i zbabělost a nedostatečnou pomoc státu, který dříve označil za spojence. „Na Ukrajinu poslali helmy. Co pošlou příště? Polštáře?,“ uvedl další rozhořčený řečník.
Američané uvažují o zmrazení dolarových rezerv ruské centrální banky
Demonstranti si s sebou přinesli ukrajinské vlajky a vlastnoručně vyrobené transparenty v němčině, češtině, ukrajinštině a angličtině. Některé z nich na sobě měly napsány slogany jako „Nenechte Kyjev znovu padnout“, „Ribbentrop-Molotov = Baerbock-Lavrov“ nebo „Olaf Schröder???“, který odkazoval na bývalého německého Kancléře Gerharda Schrödera ze stejné strany, jako je Scholz. Schröder totiž po ukončení mandátu kancléře aktivně pracoval pro ruský Gazprom.
Jiné transparenty osočovaly Německo z obchodního partnerství s vrahem. V průběhu demonstrace protestující společně k oknům německého zastoupení křičely slova jako „hanba“, „Putin je vrah“ nebo „Braňme Ukrajinu!“.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je nadnárodní společnost se sídlem v Belgii. Zajišťuje platební styk mezi zahraničními bankami, její službu využívá zhruba 11.000 bank a finančních společností z 200 zemí, ve světě nemá odpovídající alternativu. Každá banka je v této síti identifikována jedinečným kódem, nejvíce transakcí v systému se uskutečňuje v dolarech.