Článek
„Ukrajinští pohraničníci nás nepustili dál. Mlátili lidi pendreky, trhali jim bundy, fackovali je a bili. Bylo to strašné,“ vylíčila americkému reportérovi situaci na polsko-ukrajinské hranici čtyřiadvacetiletá lékařka Chineye Mbagwuová z Nigérie, které se nakonec podařilo hranici přejít a dostat se až do Varšavy.
Článek New York Times byl publikován v úterý, v době, kdy se z Ukrajiny podařilo uprchnout asi 660 tisícům lidí. Ve středu večer vydal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zprávu o tom, že Ukrajinu opustil dokonce milion lidí, tedy přibližně dvě procenta populace. Ze zprávy The New York Times, kde se objevilo i video bití Afričanů, ale vyplývá, že Afričané, kteří na Ukrajinu přišli pracovat, z válkou zmítané země nemohou.
Africans fleeing Ukraine—most of them students—have said they faced racism and discrimination at the Medyka border between Poland and Ukraine while trying to leave Ukraine. #RxNews📡https://t.co/0vyHDdAvBZ pic.twitter.com/yL91Em9A8N
— The Republic (@republicjournal) March 1, 2022
Ke zprávám, které se šíří také na sociálních sítích, už se vyjádřili prezident Nigérie Muhammadu Buhari a Africká unie. „Zprávy o tom, že jsou Afričané nějakým způsobem vybíráni, by byly šokující výpovědí o rasismu a porušení mezinárodního práva,“ uvedla Africká unie.
Náměstek ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko záměrné zadržování cizinců na hranicích odmítá. „Nejdřív pustíme ženy a děti. Cizinci, muži z ciziny, musejí počkat, než pustíme všechny ženy a děti. Všechny cizince pustíme bez překážek. To samé se vztahuje i na černochy,“ napsal náměstek v písemném vyjádření deníku The New York Times.
Výše zmiňovaná nigerijská lékařka ale popisuje jinou praxi. „Řekli, že mohou projít jen ženy a děti, ale pouštěli ukrajinské muže. Když chtěla projít černoška, řekli, že jejich ženy první,“ tvrdí Mbagwuová. „Neměli jsme úkryt před mrazem. Žádné jídlo ani pití nebo místo k odpočinku. Blouznila jsem z nedostatku spánku,“ dodala s tím, že její 21letý bratr se přes hranici dostal po čtyřech dnech.
Dvaadvacetiletý Ahmed Habbubí tunisko-francouzského původu líčil New York Times, že ho zmlátili na hraničním přechodu Medyka s Polskem. „Ukrajinská armáda mě zmlátila tak, že jsem sotva chodil. Když jsem se konečně dostal do Polska, odvezli mě rovnou do nemocnice,“ tvrdí.
Africans denied crossing the border to flee Ukraine 🇺🇦, and Africans are the loudest rallying behind Ukraine, wake up African Child
Posted by Mbongeni Benjamin on Thursday, March 3, 2022
Ne všichni mluví o bití
Ne všichni cizinci, s nimiž New York Times mluvil, nicméně hlásí podobné potíže. Pákistánci, Afghánci a Vietnamci, kterým se podařilo dostat do Polska, si stěžovali jen na dlouhé fronty.