Článek
„V obecné rovině mohu pouze sdělit, že náš útvar se zabývá prověřováním válečných zločinů na Ukrajině. Více informací však nyní poskytovat nebudeme,“ odpověděl na dotaz Novinek mluvčí Ibehej.
O tom, že by aktéry ruské válečné agrese na Ukrajině mohla stíhat i česká policie, mluvil v podcastu Novinek předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.
Fischer: Před tribunálem by měli stát všichni. Putin, vojáci, poslanci, všichni
„V případě válečných zločinů se žádná jurisdikce neomezuje hranicemi. To může vyšetřovat i Policie České republiky. Jsem v kontaktu s NCOZ a vím, že na tom pracují. To znamená, i česká policie to může s ohledem na mimořádnou závažnost těch válečných zločinů vyšetřovat. To je v souladu s právem,“ řekl Fischer s tím, že policie si může ke svědeckým výpovědím předvolat třeba i uprchlíky, kteří do Česka z Ukrajiny přišli.
Tomuto principu se říká „univerzální jurisdikce“. Umožňuje stíhání těch nejzávažnějších zločinů bez ohledu na to, kde byly spáchány, a bez ohledu na státní příslušnost obětí nebo pachatelů.
Němečtí prokurátoři spustili vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině
Univerzální jurisdikci neobsahuje pouze české právo. Vyšetřovat válečné zločiny spáchané na Ukrajině bude prokuratura v Německu či Španělsku. Litevští, polští a ukrajinští prokurátoři se dohodli pracovat jednotně.
Současně probíhá vyšetřování Mezinárodního trestního soudu (MSS) v Haagu. Francie tento týden vyšetřovatelům dodala jednotku policistů a forenzních expertů.
OBSE: Máme důkazy mučení a dalších zločinů
Mezinárodní pozorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině zaznamenala jasná porušení lidských práv ze strany ruských vojsk.
„Mise zaznamenala jasné případy (porušení lidských práv) ze strany ruských vojsk během trvání konfliktu,“ uvedla v předběžné zprávě pozorovací mise OBSE, která se na Ukrajinu vydala v březnu.
Podle pozorovatelů existují „věrohodné důkazy“, že se ruští vojáci dopustili mučení a nelidského zacházení. Únosy či zmizení civilistů a představitelů civilních orgánů, které byly během konfliktu opakovaně zaznamenány, podle mise pravděpodobně naplňují podstatu zločinů proti lidskosti. Mise dodala, že nebyla schopna prověřit všechny informace o údajném porušení mezinárodního práva.