Článek
Denacifikace a demilitarizace Ukrajiny jsou dva hlavní cíle, kvůli kterým Rusko zaútočilo na svého západního souseda.
„To si vyžádá nejen zrušení zákonů podporujících nacistickou ideologii a praktiky, ale také zrušení jakékoli legislativy, která diskriminuje rusky mluvící obyvatelstvo a jeho práva,“ řekl Lavrov.
Lavrov nepřímo označil Němce za přátele
Ministr zahraničí poznamenal, že ukrajinští politici vyhnání etnických Rusů ze své země obhajují. Jako příklad uvedl Oleha Tjahnyboka, což je ukrajinský politik a předseda nacionalistické a krajně pravicové politické strany Všeukrajinské sdružení „Svoboda“, který v minulosti mluvil o potřebě derusifikace na Ukrajině.
Lavrov se ale odkázal také na slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten loni v srpnu apeloval na obyvatele Donbasu, aby si zodpověděli otázku, zda jsou Ukrajinci, nebo Rusové.
Neprobíhá to dobře. Rusko přiznalo problémy v jednání s Ukrajinou
Zelenskyj tehdy hovořil o tom, že Donbas nikdy nebude ruským územím, ať už jeho okupace bude trvat jakkoli dlouho. Obyvatelům, kteří se cítí být Rusy, vzkazoval, že pokud se tak identifikují, pak by byla chyba zůstávat v Donbasu.
„Bez Ukrajiny by na tomto území nebyla žádná civilizace. Ukrajina se bude rozvíjet. Část Donbasu je ale okupována, a tudíž se rozvíjet nemůže, takže tam lidé nikdy nebudou šťastní. Takže pokud milujete Rusko a žijete na Ukrajině, měli byste si pro lepší budoucnost svých dětí najít bydlení v Rusku,“ říkal tehdy Zelenskyj v rozhovoru pro Dom TV.