Článek
Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům za významný přínos v kultuře, humanitních vědách či jiných oborech a také za sbližování národů a kultur. Klaus ji dostal v době, kdy byl prezidentem.
„Považuji za dětinské tuto medaili demonstrativně někomu vracet,“ řekl Klaus. „To bych musel být veden na popraviště, abych něco takového eventuálně mohl udělat,“ prohlásil.
Klaus: Útok Ruska změnil svět
Bývalý český prezident serveru řekl, že zmíněné ocenění není „žádná Putinova medaile“, ale Puškinova. „Za druhé, nevymyslel ji Putin, ale jeho předchůdce (Boris) Jelcin. Takže to není žádný Putinem vytvořený řád nebo něco takového. Za třetí to není medaile ruského prezidenta, ale Ruské federace,“ doplnil Klaus.
Někteří lidé ocenění vrátili poté, co Rusko zahájilo 24. února invazi na Ukrajinu. Třeba slovenský spisovatel Ján Štrasser se medaile veřejně vzdal. „Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ uvedl.
Umřu v komunismu, napsal Nohavica
Klaus vracení Puškinovy medaile označil za „triviální hříčky“. „A zejména odmítám i dnes existující laciné rusobijství a odmítám šmahempopírání ruské kultury a všech podobných věcí,“ uvedl. Útok ruské armády na Ukrajinu Klaus po zahájení invaze odsoudil. „Napadení suverénní země je neakceptovatelné a je potřeba ho odsoudit,“ uvedl v prohlášení z 24. února společně se svými spolupracovníky z Institutu Václava Klause.
Puškinovu medaili odmítl vrátit také hudebník Jaromír Nohavica, který ocenění dostal v roce 2018. Prohlásil, že si ocenění ponechá, protože ho dostal „za písně, a ne za válčení“. Veřejně ale také řekl, že nesouhlasí s Putinem a že je proti válce.