Článek
Johnson již požádal příslušné úřady, aby vyhodnotily náročnost logistiky a zjistily, zda v tuto chvíli vůbec lze do Kyjeva bezpečně odcestovat a rychle se vrátit zpět.
Příslušníci tajných služeb jsou prý z premiérova nápadu nervózní.
„Pokud odhlédneme od značných bezpečnostních rizik, je otázkou, zda lze osobní návštěvou dosáhnout něčeho navíc, nebo zda by šlo jen o projev solidarity, a zda je to samo o sobě dostatečný cíl,” cituje deník svůj zdroj.
Británie navýší vojenskou i ekonomickou pomoc Ukrajině, slíbil Johnson Zelenskému
Kyjev čelí četnému ostřelování, od začátku války tam již zemřelo více než 200 civilistů. Ruské jednotky se navíc stále snaží hlavní město obklíčit.
Sobotní přešlap
Boris Johnson si nutně potřebuje napravit pověst poté, co v sobotu na sjezdu Konzervativní strany přirovnal válku na Ukrajině k brexitovému referendu. Obě situace podle něj ilustrují ochotu bojovat za svobodu.
Boris Johnson is a national embarrassment. His buffoonery contrasts with the courageous leadership of President Zelensky. To compare a referendum to women and children fleeing Putin's bombs is an insult to every Ukrainian. He is no Churchill: he is Basil Fawlty.
— Ed Davey MP 🔶 🇬🇧 🇪🇺 (@EdwardJDavey) March 19, 2022
Jeho slova vzbudila na ostrovech vlnu kritiky, zaznívají označení jako „národní ostuda”. Do té doby si přitom Johnsonovo jednání vůči Ukrajině pochvalovali jak doma, tak na Ukrajině.
Národní ostuda, zuří Britové. Johnson přirovnal válku na Ukrajině k brexitu
Minulý týden v úterý odcestovali do Kyjeva představitelé střední Evropy: polský premiér Mateusz Morawiecki, polský vicepremiér Jarosław Kaczyński, slovinský premiér Janez Janša a český premiér Petr Fiala. České tajné služby návštěvu Kyjeva rovněž nedoporučily, přiznal Fiala.