Článek
Americká administrativa byla o schůzce informována předem. Bennett krok rovněž konzultoval s Německem a Francií, uvedla prezidentova kancelář.
Podle izraelského prohlášení se s Putinem setkal zhruba na tři hodiny. Mimo jiné jednali o situaci Izraelců a Židů, které válka na Ukrajině poznamenala, a o jednáních mezi Íránem a světovými mocnostmi o teheránském jaderném programu.
Bennett, věřící Žid, odletěl do Moskvy v rozporu se zákonem o šabatu, protože judaismus povoluje cestování jedině v případě, že je cílem zachovat lidský život. Takové vysvětlení nabídl jeho mluvčí.
Izraelský premiér po jednání v Moskvě telefonoval do Kyjeva ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. Nyní je na cestě do Berlína, kde by se ještě večer měl setkat s kancléřem Olafem Scholzem.
Zelenskyj je z přístupu Izraele zklamaný
Ukrajinský prezident si ve čtvrtek postěžoval, že očekával větší podporu od Izraele. Židovský stát je od začátku invaze kritizován za vlažný postoj, kterým si zřejmě chce zachovat funkční vztahy s Moskvou.
Poněkud rezervovaný postoj Izraele k Ukrajině se zdá překvapivý především s ohledem na dvousettisícovou židovskou menšinu a zhruba pět tisíc lidí s izraelským pasem, kteří na válkou zmítaném území zůstávají.
Ještě před začátkem bojů se v listu The Jerusalem Post objevily informace, že Izrael má tajný plán na jejich záchranu. Pak vyšlo najevo, že zhruba tři tisíce svých občanů evakuoval a blíže neurčený počet odjel „po vlastní ose“.
Izrael, ve kterém žije nemalý počet ruských imigrantů, už na žádost Ukrajiny nabídl Rusku, že se stane mediátorem vzájemných mírových jednání. Vladimir Putin této možnosti zatím nevyužil.