Hlavní obsah

Gazprom pracuje na zavedení systému plateb za plyn v rublech

Ruská plynárenská společnost Gazprom pracuje na realizaci prezidentského výnosu, který počítá s platbami za dodávky plynu v rublech. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který tím reagoval na dotaz ohledně pokynů Evropské komise (EK) k plánu Ruska. Další podrobnosti nesdělil, informovala agentura Reuters.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Logo společnosti Gazprom

Článek

Evropská komise uvedla, že evropské společnosti budou muset splnit další požadavky, například vydat prohlášení, že považují své smluvní závazky za splněné, jakmile složí na účet peníze v jiné měně než v rublech.

„Všechny kontakty s odběrateli plynu budou uskutečněny prostřednictvím Gazpromu, takže Gazprom zveřejní informace o výsledcích jednání,” řekl Peskov. Gazprom se k tomu odmítl vyjádřit.

Zdroj obeznámený s rozhovory s odběrateli plynu uvedl, že zatím není jasné, jak bude systém realizován. Práce na něm však pokračují.

Zásobníky plynu v Česku se už plní

Ekonomika

Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby firmy ze zemí, které podle označení Ruska nejsou přátelské, platily za odběr plynu v rublech. Systém plateb má fungovat tak, že si otevřou účet u Gazprombank, kam složí částku v eurech nebo dolarech. Tyto peníze pak budou převedeny na rubly.

Peskov dodal, že první platby za dodávky plynu podle Putinova dekretu se očekávají v květnu.

Většina evropských odběratelů ruského plynu zpočátku platby v rublech odmítala. Moskva však Evropu varovala, že pokud nebude platit v rublech, Rusko dodávky plynu přeruší. Několik odběratelů ruského plynu od té doby uvedlo, že by mohli na požadavky Moskvy přistoupit.

Ruský rubl v úterý pokračoval v růstu, vůči euru vystoupil na více než dvouleté maximum 75,95 rublu. Později část zisků smazal a pohyboval se blízko závěru z předchozího dne. Mírné zisky si připisoval i k dolaru. Pomáhá mu blížící se termín platby daní a možné snížení úrokových sazeb v tomto týdnu.

Německá vláda schválila případné znárodňování energetických firem

Evropa

Sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu koncem února vedly k propadu rublu na rekordní minima, později se však ruská měna zotavila. Pohyb kurzu rublu teď ovlivňují omezení pohybu kapitálu, k nimž ruská centrální banka sáhla, když na ni západní země uvalily sankce.

Související témata:

Výběr článků

Načítám