Článek
Agentury upozornily, že opatření je součástí nového balíku sankcí vůči Rusku, který minulý týden přijala Evropská unie.
Zákaz se podle bulharské námořní správy týká námořních i říčních přístavů v Bulharsku. Vztahuje se také na lodě, které po 24. únoru přešly z ruské vlajky pod vlajku jiného státu.
❗️From tomorrow, #Romania will ban ships flying the #Russian flag from entering its ports. pic.twitter.com/itF0129GKq
— NEXTA (@nexta_tv) April 16, 2022
V případě Rumunska se zákaz týká především největšího přístavu v zemi, města Konstanca.
Pár výjimek
Výjimku ze zákazu budou mít v obou zemích plavidla, která se dostanou do potíží, nebo lodě přepravující do členských zemí EU energetické produkty, potraviny a léky, píše AP.
⚡️The ban on #Russian ships entering #Belgian ports came into force today, April 17, in accordance with the decision of the #EU on the fifth package of sanctions against #Russia.
— NEXTA (@nexta_tv) April 17, 2022
Podle televize Nexta a dalších zdrojů se k těmto zemím přidávají i Estonsko a Belgie, se zákazem ruských plavidel ve svých přístavech přišli v souladu s proruskými sankcemi i Italové.
Ruské lodě, které se v současnosti nacházejí v italských přístavech, je budou muset okamžitě opustit poté, co „dokončí své obchodní aktivity“, informovala agentura ANSA.
Ruské lodi odmítli natankovat, po vzoru Ukrajinců ji Španělé poslali „na chuj“
V Belgii se k tomu vyjádřili zástupci největšího přístavu v zemi v Antverpách: „Počínaje 17. dubnem v souladu s pátým balíčkem sankcí uvalených Evropskou unií kvůli ruské agresi vůči Ukrajině pozastaví všechny námořní přístavy v Belgii údržbu obchodních plavidel plujících pod ruskou vlajkou, přičemž v rozhodnutí EU budou nadále platit určité výjimky.“
Rusko čelí sankcím ze strany západních zemí kvůli útoku na Ukrajinu. EU minulý týden přijala již pátý balík sankcí, který kromě omezení pro ruskou lodní a silniční přepravu zboží zahrnuje také např. zákaz dovozu ruského uhlí.
Sankce zahrnují právě i zákaz přístupu lodí plujících pod ruskou vlajkou do přístavů EU, výjimky se mají týkat zemědělských a potravinářských produktů, humanitární pomoci a energetiky.